
Two bodies of mass 4 and 6 kg are attached to the ends of a string passing over a pulley. The 4 kg mass is attached to the table top by another string. The tension in this string ${T_1}$ is equal to

Answer
232.8k+ views
Hint: All the bodies are in a state of rest and the net force acting on each of them is zero. First find value of $T$ using force balance on 6 kg body and considering frictionless pulley use this value to find ${T_1}$ by considering force balance on 4 kg body.
Complete answer:
In the above system, all the bodies are in a state of rest. So there is no net acceleration on anybody and thus no net force is acting on both the masses. Let the tension in the string connecting both the masses be $T$. This tension will be an upward force acting on mass 6kg. If we consider the 6 kg mass then we have two forces acting on it. Tension, $T$ is balancing the weight of the mass in downward direction. Both these forces are in the opposite direction. Let the acceleration due to the gravity be $g = 9.8m/{s^2}$. Therefore,
$T = mg$ where $m = 6kg$.
$T = 6 \times 9.8 = 58.8N$
They have not specified any details about pulley, so we will assume it is frictionless and then consider that this tension remains same over it and acts on 4kg mass in the upward direction balancing the tension in the bottom string which connects the 4kg mass to the table and the weight of the mass. Therefore, we can write the force balance for 4kg mass as follows:
${T_1} + {m_1}g = T = 58.8N$, where ${m_1} = 4kg$
$
\Rightarrow {T_1} = 58.8 - 4 \times 9.8 \\
\Rightarrow {T_1} = 19.6N \\
$
Note: Many times, acceleration due to gravity is considered $10m/{s^2}$ for its simplicity in calculations. So better to carry the term till the end and substitute accordingly if the numerical value is required in multiple choice questions.
Complete answer:
In the above system, all the bodies are in a state of rest. So there is no net acceleration on anybody and thus no net force is acting on both the masses. Let the tension in the string connecting both the masses be $T$. This tension will be an upward force acting on mass 6kg. If we consider the 6 kg mass then we have two forces acting on it. Tension, $T$ is balancing the weight of the mass in downward direction. Both these forces are in the opposite direction. Let the acceleration due to the gravity be $g = 9.8m/{s^2}$. Therefore,
$T = mg$ where $m = 6kg$.
$T = 6 \times 9.8 = 58.8N$
They have not specified any details about pulley, so we will assume it is frictionless and then consider that this tension remains same over it and acts on 4kg mass in the upward direction balancing the tension in the bottom string which connects the 4kg mass to the table and the weight of the mass. Therefore, we can write the force balance for 4kg mass as follows:
${T_1} + {m_1}g = T = 58.8N$, where ${m_1} = 4kg$
$
\Rightarrow {T_1} = 58.8 - 4 \times 9.8 \\
\Rightarrow {T_1} = 19.6N \\
$
Note: Many times, acceleration due to gravity is considered $10m/{s^2}$ for its simplicity in calculations. So better to carry the term till the end and substitute accordingly if the numerical value is required in multiple choice questions.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

