
The X-Ray tube is operated at $50kV.$ The minimum wavelength produce will be:
(A) $0.5\mathop A\limits^0 $
(B) $0.75\mathop A\limits^0 $
(C) $0.25\mathop A\limits^0 $
(D) $1.0\mathop A\limits^0 $
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first convert the given potential difference value from Kilo-volts into volts, and then using the general formula of the wavelength of X-ray we will solve for the value of wavelength produced by the X-ray tube in the units of angstrom.
Formula used:
The wavelength produced by the X-ray tube is calculated using the formula
$\lambda = \dfrac{{hc}}{{eV}}$
where,
$h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js$ is known as the Planck’s constant
$c = 3.0 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light in vacuum
$e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C$ is the charge on an electron
$V$ is the potential difference on which X-ray tube is operated and $\lambda $ is the wavelength produced by the X-ray tube.
Complete answer:
According to the question, we have given that X-ray tube is operated at a potential difference of $V = 50kV$ which in volts will be $V = 50,000V$, in order to find the wavelength produced by the X-ray tube, we can use the formula as $\lambda = \dfrac{{hc}}{{eV}}$ and on putting the values of all the known parameters and solving for the value of wavelength we get,
$
\lambda = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 50000}} \\
\lambda = 2.48 \times {10^{ - 9}} \\
\lambda = 0.25\mathop A\limits^0 \\
$
So, the value of the wavelength produced by the X-ray tube is $\lambda = 0.25\mathop A\limits^0 $
Hence, the correct answer is option (C) $0.25\mathop A\limits^0 $
Note:It should be remembered that the basic unit of conversion from kilo-volts to volts is used as $1kV = 1000V$ and angstrom is the smaller unit of measuring the length and here the conversion relation of angstrom is used as $1\mathop A\limits^0 = {10^{ - 10}}m$, an X-ray tube is a vacuum tube which usually converts the electrical input into X rays.
Formula used:
The wavelength produced by the X-ray tube is calculated using the formula
$\lambda = \dfrac{{hc}}{{eV}}$
where,
$h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js$ is known as the Planck’s constant
$c = 3.0 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$ is the speed of light in vacuum
$e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C$ is the charge on an electron
$V$ is the potential difference on which X-ray tube is operated and $\lambda $ is the wavelength produced by the X-ray tube.
Complete answer:
According to the question, we have given that X-ray tube is operated at a potential difference of $V = 50kV$ which in volts will be $V = 50,000V$, in order to find the wavelength produced by the X-ray tube, we can use the formula as $\lambda = \dfrac{{hc}}{{eV}}$ and on putting the values of all the known parameters and solving for the value of wavelength we get,
$
\lambda = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}} \times 50000}} \\
\lambda = 2.48 \times {10^{ - 9}} \\
\lambda = 0.25\mathop A\limits^0 \\
$
So, the value of the wavelength produced by the X-ray tube is $\lambda = 0.25\mathop A\limits^0 $
Hence, the correct answer is option (C) $0.25\mathop A\limits^0 $
Note:It should be remembered that the basic unit of conversion from kilo-volts to volts is used as $1kV = 1000V$ and angstrom is the smaller unit of measuring the length and here the conversion relation of angstrom is used as $1\mathop A\limits^0 = {10^{ - 10}}m$, an X-ray tube is a vacuum tube which usually converts the electrical input into X rays.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

CBSE Class 12 Physics Set 2 (55/2/2) 2025 Question Paper & Solutions

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

Degree of Dissociation: Meaning, Formula, Calculation & Uses

Units and Measurements Mock Test for JEE Main 2025-26 Preparation

Chemistry Question Papers for JEE Main, NEET & Boards (PDFs)

