
The work done in blowing a soap bubble of 10 cm radius. And the surface tension of soap solution is $0.03N/m$ .
A. $37.68 \times {10^{ - 4}}J$
B. $75.36 \times {10^{ - 4}}J$
C. $126.82 \times {10^{ - 4}}J$
D. $75.36 \times {10^{ - 3}}J$
Answer
232.8k+ views
Hint: By using the concept and mathematical formula used to create the soap bubble, the aforementioned issue can be solved. Taking the surface tension and bubble area as a product yields the mathematical relationship. To increase the solution's dependability, the standard value for soap bubble surface tension might be used.
Formula used:
$W=T\times \Delta A$
W is the work done, T is the surface tension and $\Delta A$is the change in area
Complete answer:
Start with the formula of the amount of work done in blowing a soup bubble. We know that, Work done is equal to tension in surface energy and surface energy is tension multiply to change in area as follows:
$W = T \times \Delta A$
Where,
W is work done
T is surface tension and
$\Delta A$ is the change in area.
Now, in given case of soap bubble, work done will be;
$W = 4\pi {r^2} \times 2 \times T = 8\pi {r^2}T$ (equation 1)
From the question, we know;
$T = 0.03N/m$
$r = 10cm$
Putting these value in equation 1, we get;
$W = 8\pi \times {\left( {10 \times {{10}^{ - 2}}} \right)^2} \times 0.03$
After solving, we get;
$W = 75.36 \times {10^{ - 4}}J$
Hence the correct answer is Option B.
Note: We should be aware that the force that the molecules under the surface of the liquid exert on the molecules on the liquid's surface is what causes the property of surface tension to form. The liquid's molecules constantly have a propensity to pull the liquid's surface molecules into the bulk of the liquid. As a result, the molecules have a tendency to contract and occupy the smallest surface area. This surface tension force, which functions as a sort of cohesive force, is only felt while facing inward.
Formula used:
$W=T\times \Delta A$
W is the work done, T is the surface tension and $\Delta A$is the change in area
Complete answer:
Start with the formula of the amount of work done in blowing a soup bubble. We know that, Work done is equal to tension in surface energy and surface energy is tension multiply to change in area as follows:
$W = T \times \Delta A$
Where,
W is work done
T is surface tension and
$\Delta A$ is the change in area.
Now, in given case of soap bubble, work done will be;
$W = 4\pi {r^2} \times 2 \times T = 8\pi {r^2}T$ (equation 1)
From the question, we know;
$T = 0.03N/m$
$r = 10cm$
Putting these value in equation 1, we get;
$W = 8\pi \times {\left( {10 \times {{10}^{ - 2}}} \right)^2} \times 0.03$
After solving, we get;
$W = 75.36 \times {10^{ - 4}}J$
Hence the correct answer is Option B.
Note: We should be aware that the force that the molecules under the surface of the liquid exert on the molecules on the liquid's surface is what causes the property of surface tension to form. The liquid's molecules constantly have a propensity to pull the liquid's surface molecules into the bulk of the liquid. As a result, the molecules have a tendency to contract and occupy the smallest surface area. This surface tension force, which functions as a sort of cohesive force, is only felt while facing inward.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

