
The work done against gravity in taking 10kg mass at 1m height in 1s will be (in J)
(A) 49
(B) 196
(C) 98
(D) None
Answer
232.8k+ views
Hint We will be calculating total work done by virtue of its position. We are going to use values of mass and height from the question and put it in the formula W=E=mgh. Since it depends on position, the concept of potential energy is also introduced.
Complete Step by step solution
We have to calculate work done in bringing an object at certain height against gravity. This work is stored in the form of energy. That energy is termed as Potential energy.
Potential Energy is defined as the amount of energy required in bringing the body from one position to another position against electrostatic force of attraction. That electrostatic force is acceleration due to gravity.
Mathematically;
Work done (W) = Potential Energy (E) = mgh
According to the question
Mass (m) of an object = 10kg
Height (h) at which it is placed = 1m
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\] . This value is constant on earth. It changes when the object is on a different planet.
\[
{W = 10 \times 9.8 \times 1} \\
{W = 98\dfrac{{kg{m^2}}}{{{s^2}}}}
\]
W = 98 J
It is a scalar quantity. It depends on initial and final position instead of the path followed.
Option C is the correct option.
Note
We all should be aware of the definition of 1 joule. It is strictly mentioned in the question that the answer should be in joules. Don’t use approximate value of gas 10 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\] instead of 9.8 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\]. If the value of g on different planets is used then might end up with wrong answers.
Complete Step by step solution
We have to calculate work done in bringing an object at certain height against gravity. This work is stored in the form of energy. That energy is termed as Potential energy.
Potential Energy is defined as the amount of energy required in bringing the body from one position to another position against electrostatic force of attraction. That electrostatic force is acceleration due to gravity.
Mathematically;
Work done (W) = Potential Energy (E) = mgh
According to the question
Mass (m) of an object = 10kg
Height (h) at which it is placed = 1m
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\] . This value is constant on earth. It changes when the object is on a different planet.
\[
{W = 10 \times 9.8 \times 1} \\
{W = 98\dfrac{{kg{m^2}}}{{{s^2}}}}
\]
W = 98 J
It is a scalar quantity. It depends on initial and final position instead of the path followed.
Option C is the correct option.
Note
We all should be aware of the definition of 1 joule. It is strictly mentioned in the question that the answer should be in joules. Don’t use approximate value of gas 10 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\] instead of 9.8 \[\dfrac{m}{{{s^2}}}\]. If the value of g on different planets is used then might end up with wrong answers.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

