
The wave described by \[y = 0.25\sin \left( {10\pi x - 2\pi t} \right)\], where x and y are in metres and t in seconds, is a wave travelling along the
A. +ve x direction with frequency 1Hz and wavelength \[\lambda = 0.2\]m
B. -ve x direction with amplitude 0.25 m and wavelength \[\lambda = 0.2\]m
C. –ve x direction with frequency 1 Hz
D. +ve x direction with frequency p Hz and wavelength \[\lambda = 0.2\]m
Answer
232.8k+ views
Hint:The general equation of the wave displacement is given as \[y = A\sin \left( {kx - \omega t} \right)\]. By comparing the given equation with the general equation of the wave displacement we can find the wavelength, frequency and the amplitude.
Formula used:
\[k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\]
where k is the wave number of the wave with wavelength \[\lambda \].
Complete step by step solution:
The given displacement equation of the wave is,
\[y = 0.25\sin \left( {10\pi x - 2\pi t} \right)\]
The general equation of the wave displacement is given as,
\[y = A\sin \left( {kx - \omega t} \right)\]
On comparing both the equations, we get
The amplitude of the displacement,
\[{y_{\max }} = 0.25m\],
The wave number of the wave,
\[k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\],
\[\Rightarrow 10\pi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\]
\[\Rightarrow \lambda = 0.2m\]
So, the wavelength is 0.2 m
\[\omega = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow 2\pi = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow \nu = 1\,Hz\]
So, the frequency of the wave is 1 Hz.
The direction of the motion of the wave can be determined using phase expression of the wave equation. If the wave is travelling towards +x then with time the phase must increase or otherwise it will decrease. The phase of the wave is \[\left( {10\pi x - 2\pi t} \right)\].
The phase of the wave equation is pure constant, so the derivative of the phase with respect to time will be zero.
\[\dfrac{d}{{dt}}\left( {10\pi x - 2\pi t} \right) = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi \dfrac{{dx}}{{dt}} - 2\pi \dfrac{{dt}}{{dt}} = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi \dfrac{{dx}}{{dt}} - 2\pi = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi v - 2\pi = 0 \\ \]
\[\Rightarrow v = \dfrac{{2\pi }}{{10\pi }}m/s \\ \]
\[\therefore v = 0.2\,m/s\]
As the velocity is positive, the wave is travelling towards +x direction. Hence, the wave is travelling along +ve x direction with frequency 1Hz and wavelength \[\lambda = 0.2\] m.
Therefore, the correct option is A.
Note: The phase of the wave equation is pure constant, i.e. dimensionless, so the overall derivative of the phase is zero that does not mean that phase of the wave remains constant. It changes with x and time.
Formula used:
\[k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\]
where k is the wave number of the wave with wavelength \[\lambda \].
Complete step by step solution:
The given displacement equation of the wave is,
\[y = 0.25\sin \left( {10\pi x - 2\pi t} \right)\]
The general equation of the wave displacement is given as,
\[y = A\sin \left( {kx - \omega t} \right)\]
On comparing both the equations, we get
The amplitude of the displacement,
\[{y_{\max }} = 0.25m\],
The wave number of the wave,
\[k = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\],
\[\Rightarrow 10\pi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\]
\[\Rightarrow \lambda = 0.2m\]
So, the wavelength is 0.2 m
\[\omega = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow 2\pi = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow \nu = 1\,Hz\]
So, the frequency of the wave is 1 Hz.
The direction of the motion of the wave can be determined using phase expression of the wave equation. If the wave is travelling towards +x then with time the phase must increase or otherwise it will decrease. The phase of the wave is \[\left( {10\pi x - 2\pi t} \right)\].
The phase of the wave equation is pure constant, so the derivative of the phase with respect to time will be zero.
\[\dfrac{d}{{dt}}\left( {10\pi x - 2\pi t} \right) = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi \dfrac{{dx}}{{dt}} - 2\pi \dfrac{{dt}}{{dt}} = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi \dfrac{{dx}}{{dt}} - 2\pi = 0 \\ \]
\[\Rightarrow 10\pi v - 2\pi = 0 \\ \]
\[\Rightarrow v = \dfrac{{2\pi }}{{10\pi }}m/s \\ \]
\[\therefore v = 0.2\,m/s\]
As the velocity is positive, the wave is travelling towards +x direction. Hence, the wave is travelling along +ve x direction with frequency 1Hz and wavelength \[\lambda = 0.2\] m.
Therefore, the correct option is A.
Note: The phase of the wave equation is pure constant, i.e. dimensionless, so the overall derivative of the phase is zero that does not mean that phase of the wave remains constant. It changes with x and time.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

