
The radius of the blade of a fan is \[0.3m\]. It is making \[1200\text{ rev/min}\] . The acceleration of a particle at the tip of the blade is:
(A) \[\text{3733 m/}{{\text{s}}^{\text{2}}}\]
(B) \[\text{2733 m/}{{\text{s}}^{\text{2}}}\]
(C) \[\text{4733 m/}{{\text{s}}^{\text{2}}}\]
(D) \[\text{5733 m/}{{\text{s}}^{\text{2}}}\]
Answer
233.1k+ views
Hint: Since the particle at the tip of the blade is exhibiting circular motion, it will experience centripetal acceleration. The angular acceleration of a particle depends on the angular velocity of the body and its radius (which has been specified in the question). We can find the angular velocity of the particle from its frequency of rotation which has been provided to us.
Formula Used:
\[a={{\omega }^{2}}r\]
Complete step by step solution:
We have been giving the frequency of the blade of the fan as \[f=1200\text{ rev/min}\]
But this is in revolutions per minute and our calculations are done in revolutions per seconds
Converting the frequency into revolutions per second, we get
\[\begin{align}
& f=\dfrac{1200}{60}\text{ rev/sec}\left[ \because 1\min =60\sec \right] \\
& \Rightarrow f=20\text{ rev/sec} \\
\end{align}\]
The acceleration of the particle will be centripetal acceleration (as discussed in the hint)
Centripetal acceleration for the particle \[(a)={{\omega }^{2}}r\] where \[\omega \] is the angular velocity of the particle at the tip of the blade and \[r\] is the radius of the blade of the fan
The angular velocity of the particle at the tip can be calculated from the frequency of oscillations as
\[\omega =2\pi f\]
Substituting the value of frequency, we get \[\omega =2\times 3.14\times 20=125.6{{s}^{-2}}\]
Substituting the value of angular velocity in the expression for centripetal acceleration, we get
\[\begin{align}
& a={{(125.6)}^{2}}\times 0.3=4732.6m/{{s}^{2}} \\
& \Rightarrow a=4733m/{{s}^{2}} \\
\end{align}\]
Hence we can say that option (C) is the correct answer.
Note: Students make a common error of considering the frequency of rotations made by the blade as the angular velocity of the blade and this leads them to wrong answers. You have to be clear about the quantities given to you and the quantities needed to reach the answer. The units must be taken care of. We were provided with the frequency expressed in revolutions per minute but we need to express it in revolutions per second. These little things make all the difference in a solution.
Formula Used:
\[a={{\omega }^{2}}r\]
Complete step by step solution:
We have been giving the frequency of the blade of the fan as \[f=1200\text{ rev/min}\]
But this is in revolutions per minute and our calculations are done in revolutions per seconds
Converting the frequency into revolutions per second, we get
\[\begin{align}
& f=\dfrac{1200}{60}\text{ rev/sec}\left[ \because 1\min =60\sec \right] \\
& \Rightarrow f=20\text{ rev/sec} \\
\end{align}\]
The acceleration of the particle will be centripetal acceleration (as discussed in the hint)
Centripetal acceleration for the particle \[(a)={{\omega }^{2}}r\] where \[\omega \] is the angular velocity of the particle at the tip of the blade and \[r\] is the radius of the blade of the fan
The angular velocity of the particle at the tip can be calculated from the frequency of oscillations as
\[\omega =2\pi f\]
Substituting the value of frequency, we get \[\omega =2\times 3.14\times 20=125.6{{s}^{-2}}\]
Substituting the value of angular velocity in the expression for centripetal acceleration, we get
\[\begin{align}
& a={{(125.6)}^{2}}\times 0.3=4732.6m/{{s}^{2}} \\
& \Rightarrow a=4733m/{{s}^{2}} \\
\end{align}\]
Hence we can say that option (C) is the correct answer.
Note: Students make a common error of considering the frequency of rotations made by the blade as the angular velocity of the blade and this leads them to wrong answers. You have to be clear about the quantities given to you and the quantities needed to reach the answer. The units must be taken care of. We were provided with the frequency expressed in revolutions per minute but we need to express it in revolutions per second. These little things make all the difference in a solution.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

