
The radiator of a car contains 20L water. If the motor supplies \[2 \times {10^5}\] Calories heat to it, then rise in its temperature will be
A. \[1000^\circ C\]
B. \[100^\circ C\]
C. \[20^\circ C\]
D. \[10^\circ C\]
Answer
232.8k+ views
Hint Heat is always transferred from a body at higher temperature to a body at lower temperature. This heat is used to raise the temperature of a substance to a threshold level. After that threshold level, the body changes its state. For water, this temperature is at 100 C, after which heat will be used to change its state from liquid to steam. After water has become vapour, further heat will be used to heat up the steam.
Complete step by step solution
We know that
$
Q = mc\Delta T \\
$
Where m is the mass, c is the specific heat and $\Delta T $ is the temperature difference.
Given that radiator contains 20 L of water and $Q = 2 \times {10^5}Cal = 200Kcal$
The mass of the water present will be ${\rho _{water}} \times V$
$
{\rho _{water}} = 1000{\text{ }}kg/{m^3} \\
V = 20L = 0.02{m^3} \\
mass,m = 0.02 \times 1000 = 20kg = 20 \times {10^3}grams \\
$
$
2 \times {10^5}Cal = 20 \times {10^3} \times 1 \times \Delta T \\
\Delta T = \dfrac{{2 \times {{10}^5}Cal}}{{20 \times {{10}^3}}} = {10^o}C \\
$
And specific heat of water is $1cal{g^{ - 1}}^o{C^{ - 1}}$
Hence the temperature rise is of \[10^\circ C\] that is option (D)
Note: We know that $Q = mc\Delta T$, we substitute the values in the equation and get $\Delta T$ that is \[10^\circ C\]. The unit conversion is very important as volume is given in L should be converted into ${m^3}$ and specific heat of water is $1cal{g^{ - 1}}^o{C^{ - 1}}$. So the mass obtained in kg is to be converted into grams.
Complete step by step solution
We know that
$
Q = mc\Delta T \\
$
Where m is the mass, c is the specific heat and $\Delta T $ is the temperature difference.
Given that radiator contains 20 L of water and $Q = 2 \times {10^5}Cal = 200Kcal$
The mass of the water present will be ${\rho _{water}} \times V$
$
{\rho _{water}} = 1000{\text{ }}kg/{m^3} \\
V = 20L = 0.02{m^3} \\
mass,m = 0.02 \times 1000 = 20kg = 20 \times {10^3}grams \\
$
$
2 \times {10^5}Cal = 20 \times {10^3} \times 1 \times \Delta T \\
\Delta T = \dfrac{{2 \times {{10}^5}Cal}}{{20 \times {{10}^3}}} = {10^o}C \\
$
And specific heat of water is $1cal{g^{ - 1}}^o{C^{ - 1}}$
Hence the temperature rise is of \[10^\circ C\] that is option (D)
Note: We know that $Q = mc\Delta T$, we substitute the values in the equation and get $\Delta T$ that is \[10^\circ C\]. The unit conversion is very important as volume is given in L should be converted into ${m^3}$ and specific heat of water is $1cal{g^{ - 1}}^o{C^{ - 1}}$. So the mass obtained in kg is to be converted into grams.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

