
The element which has a ${K_\alpha }$ X-rays line of wavelength $1.8\mathop A\limits^o $ is ? $(R = 1.1 \times {10^7}{m^{ - 1}},\,b = 1,\,\sqrt {\dfrac{5}{{33}}} = 0.39)$
A. $Co,\,Z = 27$
B. Iron, $Z = 26$
C. $Mn,\,Z = 25$
D. $Ni,\,Z = 28$
Answer
232.8k+ views
Hint:In order to answer this question, we must first comprehend the concept of wavelength. The wavelength is the separation between the matching spots of two subsequent waves. Two points or particles that are in the same phase are said to be corresponding points.
Formula used:
The formula of Moseley which relates the wavelength of the spectral line is given by:
$\dfrac{1}{{{\lambda _{{K_\alpha }}}}} = R{(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{n_1^2}} - \dfrac{1}{{n_2^2}}} \right)$
Where, $n_1, n_2$ are the number of orbits, $Z$ is the atomic number, $R$ is the Rydberg constant and $\lambda$ is the wavelength.
Complete step by step solution:
In the question, we have given that the wavelength of ${K_\alpha }$ spectral line is $1.8\mathop A\limits^o $ and $R = 1.1 \times {10^7}{m^{ - 1}},\,b = 1,\,\sqrt {\dfrac{5}{{33}}} = 0.39$. In order to know that a chemical element's atomic number, also known as its proton number $(Z)$, refers to the number of protons found in each atom's nucleus. The atomic number is a distinctive way to identify a chemical element and the charge number of the nucleus is the same.
The characteristic energy or wavelength of the produced photon when an electron from the $L$ shell fills an electron vacancy in the $K$ shell is known as the ${K_\alpha }$ spectral line. Moseley's formula, which is, relates the wavelength of a ${K_\alpha }$ line to the atomic number $Z$:
$\dfrac{1}{{{\lambda _{{K_\alpha }}}}} = R{(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{n_1^2}} - \dfrac{1}{{n_2^2}}} \right) \\ $
For ${K_\alpha }$line, substitute the given values in the above formula, then we have:
$\dfrac{1}{{1.8 \times {{10}^{ - 12}}}} = (1.1 \times {10^7}){(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right) \\$
$\Rightarrow \dfrac{1}{{1.8 \times {{10}^{ - 12}}}} = (1.1 \times {10^7}){(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{3}{4}} \right) \\$
$\Rightarrow Z - 1 = 26 \\$
$\Rightarrow Z = 27 \\$
Thus, the correct option is A.
Note: It should be noted that the high-atomic-number elements emit high-energy rays. In reality, the formation of ${K_\alpha }$ emission lines happens when an electron moves from a $2p$ orbital in the second or $L$ shell to the innermost $K$ shell, which has the main quantum number $1$. Since the ${K_{{\alpha _2}}}$ emission has a higher energy than the ${K_{{\alpha _2}}}$ emission, it has a shorter wavelength.
Formula used:
The formula of Moseley which relates the wavelength of the spectral line is given by:
$\dfrac{1}{{{\lambda _{{K_\alpha }}}}} = R{(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{n_1^2}} - \dfrac{1}{{n_2^2}}} \right)$
Where, $n_1, n_2$ are the number of orbits, $Z$ is the atomic number, $R$ is the Rydberg constant and $\lambda$ is the wavelength.
Complete step by step solution:
In the question, we have given that the wavelength of ${K_\alpha }$ spectral line is $1.8\mathop A\limits^o $ and $R = 1.1 \times {10^7}{m^{ - 1}},\,b = 1,\,\sqrt {\dfrac{5}{{33}}} = 0.39$. In order to know that a chemical element's atomic number, also known as its proton number $(Z)$, refers to the number of protons found in each atom's nucleus. The atomic number is a distinctive way to identify a chemical element and the charge number of the nucleus is the same.
The characteristic energy or wavelength of the produced photon when an electron from the $L$ shell fills an electron vacancy in the $K$ shell is known as the ${K_\alpha }$ spectral line. Moseley's formula, which is, relates the wavelength of a ${K_\alpha }$ line to the atomic number $Z$:
$\dfrac{1}{{{\lambda _{{K_\alpha }}}}} = R{(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{n_1^2}} - \dfrac{1}{{n_2^2}}} \right) \\ $
For ${K_\alpha }$line, substitute the given values in the above formula, then we have:
$\dfrac{1}{{1.8 \times {{10}^{ - 12}}}} = (1.1 \times {10^7}){(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{1}{{{1^2}}} - \dfrac{1}{{{2^2}}}} \right) \\$
$\Rightarrow \dfrac{1}{{1.8 \times {{10}^{ - 12}}}} = (1.1 \times {10^7}){(Z - 1)^2}\left( {\dfrac{3}{4}} \right) \\$
$\Rightarrow Z - 1 = 26 \\$
$\Rightarrow Z = 27 \\$
Thus, the correct option is A.
Note: It should be noted that the high-atomic-number elements emit high-energy rays. In reality, the formation of ${K_\alpha }$ emission lines happens when an electron moves from a $2p$ orbital in the second or $L$ shell to the innermost $K$ shell, which has the main quantum number $1$. Since the ${K_{{\alpha _2}}}$ emission has a higher energy than the ${K_{{\alpha _2}}}$ emission, it has a shorter wavelength.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

