
The amplitude of a damped oscillator decreases to 0.9 times its original magnitude is 5 seconds. In another 10 seconds it will decrease to ‘a’ times its original magnitude where $\alpha $ equals
A. 0.7
B. 0.81
C. 0.729
D. 0.6
Answer
232.8k+ views
Hint: In case of damped oscillations, first try to find the relation between the amplitude at time t and the initial amplitude. Then put the values of both the amplitude and the time t is given and finally using that time value find the value of amplitude after 10 sec time.
Formula used
$A = {A_0}{e^{ - \alpha t}}$
Where, A is the amplitude at a given time t.
And ${A_0}$is the initial amplitude.
Complete answer:
For case 1: t = 5 seconds
Given the amplitude at time t = 5 seconds becomes 0.9 times of its initial amplitude.
$A = 0.9{A_0}$
Putting this value in the formula, we get;
$0.9{A_0} = {A_0}{e^{ - 5\alpha }}$
After solving, we get: ${e^{ - 5\alpha }} = 0.9$ (equation 1)
For case 2: t= 10 seconds
$a{A_0} = {A_0}{e^{ - 10\alpha }}$
After solving the above equation, we get;
${e^{ - 10\alpha }} = a$ (equation 2)
Solving equation 1 and 2, we get;
${e^{ - 10\alpha }} = a = {({e^{ - 5\alpha }})^2}$
$a = {(0.9)^2} = 0.81$
${e^{ - 10\alpha }} = 0.81$
After solving, we get;
$\alpha = 0.729$
Hence, the correct answer is Option C.
Note:Be careful about the change in amplitude according to the time given and how many times it becomes of the initial amplitude or the maximum amplitude. Use the same formula for both the case at t = 5 seconds and t = 10 seconds. Finally solving both cases together gets the value of a.
Formula used
$A = {A_0}{e^{ - \alpha t}}$
Where, A is the amplitude at a given time t.
And ${A_0}$is the initial amplitude.
Complete answer:
For case 1: t = 5 seconds
Given the amplitude at time t = 5 seconds becomes 0.9 times of its initial amplitude.
$A = 0.9{A_0}$
Putting this value in the formula, we get;
$0.9{A_0} = {A_0}{e^{ - 5\alpha }}$
After solving, we get: ${e^{ - 5\alpha }} = 0.9$ (equation 1)
For case 2: t= 10 seconds
$a{A_0} = {A_0}{e^{ - 10\alpha }}$
After solving the above equation, we get;
${e^{ - 10\alpha }} = a$ (equation 2)
Solving equation 1 and 2, we get;
${e^{ - 10\alpha }} = a = {({e^{ - 5\alpha }})^2}$
$a = {(0.9)^2} = 0.81$
${e^{ - 10\alpha }} = 0.81$
After solving, we get;
$\alpha = 0.729$
Hence, the correct answer is Option C.
Note:Be careful about the change in amplitude according to the time given and how many times it becomes of the initial amplitude or the maximum amplitude. Use the same formula for both the case at t = 5 seconds and t = 10 seconds. Finally solving both cases together gets the value of a.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

