
The acceleration due to gravity on planet A is 9 times the acceleration due to gravity on planet B. A man jumps to a height of 2m on the surface of A. What is the height of the jump by the same person on planet B?
(A) $6m$
(B) $\dfrac{2}{3}m$
(C) $\dfrac{2}{9}m$
(D) $18m$
Answer
232.8k+ views
Hint: In order to solve this question, we should know the third equation of motion. According to the third equation of motion, we have ${v^2} - {u^2} = 2as$. Here, $u$is the initial speed of the body. v is the final speed of the body. $a$is the acceleration of the body and $s$is the distance covered by the body.
Complete answer:
Given that the acceleration due to gravity on planet $A$is $9$times the acceleration due to gravity on planet$B$. It can be represented in the following way:
${g_A} = 9{g_B}{\text{ }}...{\text{(1)}}$
We have been asked for the height of the jump by the same person on planet B.
From the third equation of motion, we have the following equation:
${v^2} = 2gh{\text{ }}...{\text{(2)}}$
At planet$A$, we have ${h_A} = \dfrac{{{v^2}{\text{ }}}}{{2{g_A}}}{\text{ }}...{\text{(3)}}$
At planet$B$, we have ${h_B} = \dfrac{{{v^2}{\text{ }}}}{{2{g_B}}}{\text{ }}...{\text{(4)}}$
Now, divide equation $(3)$ by equation$(4)$.
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{{{g_B}{\text{ }}}}{{{g_A}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{{{g_B}{\text{ }}}}{{9{g_B}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{1}{9}$
$ \Rightarrow {h_B} = 9{h_A}$
$ \Rightarrow {h_B} = 9 \times 2$
$ \Rightarrow {h_B} = 18~m$
So, the height of the jump by the same person on planet B is 18m.
Therefore, the correct option is (D) 18 m.
Note: According to Newton’s third law of motion, if an object exerts a force on another object, then that object must exert a force of equal magnitude and opposite direction back on the first object. This law of motion signifies a specific symmetry in nature that forces always occur in pairs and one body cannot exert a force on the other body without experiencing a force itself.
Complete answer:
Given that the acceleration due to gravity on planet $A$is $9$times the acceleration due to gravity on planet$B$. It can be represented in the following way:
${g_A} = 9{g_B}{\text{ }}...{\text{(1)}}$
We have been asked for the height of the jump by the same person on planet B.
From the third equation of motion, we have the following equation:
${v^2} = 2gh{\text{ }}...{\text{(2)}}$
At planet$A$, we have ${h_A} = \dfrac{{{v^2}{\text{ }}}}{{2{g_A}}}{\text{ }}...{\text{(3)}}$
At planet$B$, we have ${h_B} = \dfrac{{{v^2}{\text{ }}}}{{2{g_B}}}{\text{ }}...{\text{(4)}}$
Now, divide equation $(3)$ by equation$(4)$.
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{{{g_B}{\text{ }}}}{{{g_A}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{{{g_B}{\text{ }}}}{{9{g_B}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{h_A}}}{{{h_B}}} = \dfrac{1}{9}$
$ \Rightarrow {h_B} = 9{h_A}$
$ \Rightarrow {h_B} = 9 \times 2$
$ \Rightarrow {h_B} = 18~m$
So, the height of the jump by the same person on planet B is 18m.
Therefore, the correct option is (D) 18 m.
Note: According to Newton’s third law of motion, if an object exerts a force on another object, then that object must exert a force of equal magnitude and opposite direction back on the first object. This law of motion signifies a specific symmetry in nature that forces always occur in pairs and one body cannot exert a force on the other body without experiencing a force itself.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

