
What is the rise in temperature of a collective drop when initially 1gm and 2gm drops travel with velocities \[10cm/sec\;\] and \[15cm/sec\]
A) \[6.6 \times {10^{ - 3}}\,^\circ C\]
B) \[66 \times {10^{ - 3}}\,^\circ C\]
C) \[660 \times {10^{ - 3}}\,^\circ C\]
D) \[6.6\,^\circ C\]
Answer
232.8k+ views
Hint: In this solution, we will calculate the kinetic energy of the drops before and after the collision. The decrease in kinetic energy will contribute to raising the temperature of the collective drop.
Formula used:
$Q = ms\Delta T$ where $Q$ is the energy needed to heat up a liquid by $\Delta T$ temperature difference and $s$ is the specific heat capacity of the liquid
Complete step by step answer:
We’ve been given the temperature of the drops as \[10cm/sec\; = 0.1\,m/s\] and \[15\,cm/sec\; = 0.15\,m/s\]. Let us start by calculating the velocity of the new drop. When the drops combine, the law of conservation of momentum holds true since there is no external force acting on the system. So, applying the law of conservation of momentum before and after coagulation, we get
${m_1}{v_1} + {m_2}{v_2} = m'v'$
Substituting ${m_1} = 1gm = 1 \times {10^{ - 3}}\,kg$, ${m_2} = 2gm = 2 \times {10^{ - 3}}\,kg$, \[{v_1} = 0.1\,m/sec\;\] and \[{v_2} = 0.15\,m/sec\], and $m' = {m_1} + {m_2} = 3 \times {10^{ - 3}}\,kg$ we get
$\left( {1 \times 0.1} \right) + (2 \times 0.15) = (1 + 2) \times v'$
Which gives us
$v = \dfrac{{40}}{3}\, \times {10^{ - 2}}\,m/s$
Now the kinetic energy of the two drops before the coagulation will be
${K_{init}} = \dfrac{1}{2} \times 1 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {0.1} \right)^2} + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {0.15} \right)^2}$
$ \Rightarrow {K_{init}} = 275 \times {10^{ - 7}}\,J$
Similarly, the kinetic energy after coagulating will be
${K_{final}} = \dfrac{1}{2}3 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {\dfrac{{40}}{3}\, \times {{10}^{ - 2}}\,} \right)^2}$
$ \Rightarrow {K_{final}} = \dfrac{{800}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$
This difference in kinetic energy will raise the temperature of the water. The difference in kinetic energies will be
$\Delta K = \left( {275 - \dfrac{{800}}{3}} \right) \times {10^{ - 7}}$
$ \Rightarrow \Delta K = \dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$
This difference will heat the drop according to the equation of specific heat as
$\Delta K = ms\Delta T$
So, substituting $\Delta K = \dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$, $m = 3 \times {10^{ - 3}}\,kg$ and $s = 4.2$ for water, we get
$\dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\, = 3 \times {10^{ - 3}}\, \times 4.2 \times \Delta T$
So, the change in temperature will be
$\Delta T = \dfrac{{25}}{{9 \times 4.2}} = 66 \times {10^{ - 3}}\,^\circ C$
Hence the correct choice is option (B).
Note: Here we have assumed that all the difference in the kinetic energy will go to increasing the temperature of the drop however this is an ideal gas. In reality, there is some energy used when combining and as a result full conversion of kinetic to heat energy doesn’t occur.
Formula used:
$Q = ms\Delta T$ where $Q$ is the energy needed to heat up a liquid by $\Delta T$ temperature difference and $s$ is the specific heat capacity of the liquid
Complete step by step answer:
We’ve been given the temperature of the drops as \[10cm/sec\; = 0.1\,m/s\] and \[15\,cm/sec\; = 0.15\,m/s\]. Let us start by calculating the velocity of the new drop. When the drops combine, the law of conservation of momentum holds true since there is no external force acting on the system. So, applying the law of conservation of momentum before and after coagulation, we get
${m_1}{v_1} + {m_2}{v_2} = m'v'$
Substituting ${m_1} = 1gm = 1 \times {10^{ - 3}}\,kg$, ${m_2} = 2gm = 2 \times {10^{ - 3}}\,kg$, \[{v_1} = 0.1\,m/sec\;\] and \[{v_2} = 0.15\,m/sec\], and $m' = {m_1} + {m_2} = 3 \times {10^{ - 3}}\,kg$ we get
$\left( {1 \times 0.1} \right) + (2 \times 0.15) = (1 + 2) \times v'$
Which gives us
$v = \dfrac{{40}}{3}\, \times {10^{ - 2}}\,m/s$
Now the kinetic energy of the two drops before the coagulation will be
${K_{init}} = \dfrac{1}{2} \times 1 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {0.1} \right)^2} + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {0.15} \right)^2}$
$ \Rightarrow {K_{init}} = 275 \times {10^{ - 7}}\,J$
Similarly, the kinetic energy after coagulating will be
${K_{final}} = \dfrac{1}{2}3 \times {10^{ - 3}} \times {\left( {\dfrac{{40}}{3}\, \times {{10}^{ - 2}}\,} \right)^2}$
$ \Rightarrow {K_{final}} = \dfrac{{800}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$
This difference in kinetic energy will raise the temperature of the water. The difference in kinetic energies will be
$\Delta K = \left( {275 - \dfrac{{800}}{3}} \right) \times {10^{ - 7}}$
$ \Rightarrow \Delta K = \dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$
This difference will heat the drop according to the equation of specific heat as
$\Delta K = ms\Delta T$
So, substituting $\Delta K = \dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\,J$, $m = 3 \times {10^{ - 3}}\,kg$ and $s = 4.2$ for water, we get
$\dfrac{{25}}{3} \times {10^{ - 7}}\, = 3 \times {10^{ - 3}}\, \times 4.2 \times \Delta T$
So, the change in temperature will be
$\Delta T = \dfrac{{25}}{{9 \times 4.2}} = 66 \times {10^{ - 3}}\,^\circ C$
Hence the correct choice is option (B).
Note: Here we have assumed that all the difference in the kinetic energy will go to increasing the temperature of the drop however this is an ideal gas. In reality, there is some energy used when combining and as a result full conversion of kinetic to heat energy doesn’t occur.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

