
When an object is immersed in water, it displaces $20{\text{kg}}$ of water. Find the buoyant force acting on the object in Newtons.
A) 100
B) 200
C) 0
D) 400
Answer
233.1k+ views
Hint: A Greek scientist named Archimedes discovered that when a body was immersed in a fluid partially or fully submerged, the fluid will exert a force upwards. This upward thrust acting on the body is referred to as the buoyant force. Archimedes found that the upward buoyant force acting on the body is equal to the weight of the fluid it displaces as it gets immersed in it. Here the fluid is water.
Formulae used:
The weight of a body is given by, $W = mg$ where $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity.
The buoyant force acting on a body is given by, ${F_b} = \rho gV$ where $\rho $ is the density of the fluid, $g$ is the acceleration due to gravity and $V$ is the volume of the water displaced.
The volume of a fluid is given by, $V = \dfrac{m}{\rho }$ where $m$ is the mass of the fluid and $\rho $ is the density of the fluid.
Complete step by step solution:
List the parameters known from the question.
The mass of the displaced water is given to be $m = 20{\text{kg}}$ .
Here, we take the acceleration due to gravity to be $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ .
Express the weight of the water displaced.
The weight of the water displaced will be given by, $W = mg$ -------- (1)
Substituting for $m = 20{\text{kg}}$ and $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ in equation (1) we get, $W = 20 \times 10 = 200{\text{N}}$
Thus the weight of the water displaced when the object was immersed in it is obtained to be $W = 200{\text{N}}$ .
Based on the Archimedes’ principle, obtain the buoyant force acting on the object.
Let ${F_b}$ be the buoyant force acting on the object when it is immersed in water.
According to Archimedes’ principle, this buoyant force is equal to the weight of the water that got displaced by the immersion of the object in it.
$ \Rightarrow {F_b} = W = 200{\text{N}}$
$\therefore $ the buoyant force acting on the object is obtained to be ${F_b} = 200{\text{N}}$ .
So the correct option is B.
Note: Alternate method:
The density of water is known to be $\rho = 1000{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ .
Then the volume of the water displaced will be $V = \dfrac{m}{\rho } = \dfrac{{20}}{{1000}} = 0.02{{\text{m}}^3}$ .
The relation for the upward buoyant force acting on the object is expressed as
${F_b} = \rho gV$ --------- (A)
Substituting for $\rho = 1000{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , $V = \dfrac{{20}}{{1000}} = 0.02{{\text{m}}^3}$ and $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ in equation (A) we get, ${F_b} = 1000 \times 10 \times 0.02 = 200{\text{N}}$
$\therefore $ the buoyant force acting on the object is obtained to be ${F_b} = 200{\text{N}}$.
Formulae used:
The weight of a body is given by, $W = mg$ where $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity.
The buoyant force acting on a body is given by, ${F_b} = \rho gV$ where $\rho $ is the density of the fluid, $g$ is the acceleration due to gravity and $V$ is the volume of the water displaced.
The volume of a fluid is given by, $V = \dfrac{m}{\rho }$ where $m$ is the mass of the fluid and $\rho $ is the density of the fluid.
Complete step by step solution:
List the parameters known from the question.
The mass of the displaced water is given to be $m = 20{\text{kg}}$ .
Here, we take the acceleration due to gravity to be $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ .
Express the weight of the water displaced.
The weight of the water displaced will be given by, $W = mg$ -------- (1)
Substituting for $m = 20{\text{kg}}$ and $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ in equation (1) we get, $W = 20 \times 10 = 200{\text{N}}$
Thus the weight of the water displaced when the object was immersed in it is obtained to be $W = 200{\text{N}}$ .
Based on the Archimedes’ principle, obtain the buoyant force acting on the object.
Let ${F_b}$ be the buoyant force acting on the object when it is immersed in water.
According to Archimedes’ principle, this buoyant force is equal to the weight of the water that got displaced by the immersion of the object in it.
$ \Rightarrow {F_b} = W = 200{\text{N}}$
$\therefore $ the buoyant force acting on the object is obtained to be ${F_b} = 200{\text{N}}$ .
So the correct option is B.
Note: Alternate method:
The density of water is known to be $\rho = 1000{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ .
Then the volume of the water displaced will be $V = \dfrac{m}{\rho } = \dfrac{{20}}{{1000}} = 0.02{{\text{m}}^3}$ .
The relation for the upward buoyant force acting on the object is expressed as
${F_b} = \rho gV$ --------- (A)
Substituting for $\rho = 1000{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 3}}$ , $V = \dfrac{{20}}{{1000}} = 0.02{{\text{m}}^3}$ and $g = 10{\text{m}}{{\text{s}}^{ - 2}}$ in equation (A) we get, ${F_b} = 1000 \times 10 \times 0.02 = 200{\text{N}}$
$\therefore $ the buoyant force acting on the object is obtained to be ${F_b} = 200{\text{N}}$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

