
If the velocity v of a particle moving along a straight line decreases linearly with its displacement from $20m{s^{ - 1}}$ to a value approaching zero at $S = 30m$, determine the acceleration of the particle when $S = 15m$
Answer
232.8k+ views
Hint:In order to solve this question, we will first find the constant ratio of change of velocity with displacement with given data and then again we will use general slope formula for a straight line to find the acceleration in terms of derivative form of acceleration.
Formula used:
Slope for a straight line with given two points say $({x_i},{y_i})\& ({x_f},{y_f})$ where subscript i and f represent initial and final value of given quantity is $slope = \dfrac{{{y_f} - {y_i}}}{{{x_f} - {x_i}}}$
Complete answer:
According to the question we have given that the velocity when $S = 0$ is $u = 20m{s^{ - 1}}$ and decreases linearly to a value of zero $v = 0$ at $S' = 30m$ so finding the slope of this straight line with pairs of points $(0,20)\& (30,0)$ so using the formula $slope = \dfrac{{{y_f} - {y_i}}}{{{x_f} - {x_i}}}$ we get,
$
slope = \dfrac{{dv}}{{ds}} = \dfrac{{0 - 20}}{{30 - 0}} \\
\dfrac{{dv}}{{ds}} = - \dfrac{2}{3} \\
$
Now, as slope of a straight line remains constant and can be calculated using any two given points on the line so, now let one of the point is previous one which is $(30,0)$ and let v be the velocity at $S = 15m$ so this point will be $(15,v)$ so using these two points let’s find the slope and equate it with $slope = - \dfrac{2}{3}$
we get,
$
- \dfrac{2}{3} = \dfrac{{v - 0}}{{15 - 30}} \\
\Rightarrow v = 10m{s^{ - 1}} \\
$
Now, we need to find the acceleration at $S = 15m$ but we know acceleration can be written in derivative form as
$
a = \dfrac{{dv}}{{dt}} \\
\Rightarrow a = \dfrac{{dv}}{{dt}}.\dfrac{{ds}}{{ds}} \\
\Rightarrow a = v\dfrac{{dv}}{{ds}} \\
$
and at $S = 15m$ we have, $v = 10m{s^{ - 1}}$ and $\dfrac{{dv}}{{ds}} = - \dfrac{2}{3}$ which is constant for a given line.
on putting the values, we get
$
a = v\dfrac{{dv}}{{ds}} \\
\Rightarrow a = 10( - \dfrac{2}{3}) \\
\Rightarrow a = - \dfrac{{20}}{3}m{s^{ - 2}} \\
$
Hence, the value of acceleration at $S = 15m$ is $a = \dfrac{{ - 20}}{3}m{s^{ - 2}}$
Note:Don’t confuse with choosing velocity and displacement on Y-axis and X-axis, we can choose any quantity on Y and X axis but keeping its same for any calculation further and also remember the basic derivative forms of acceleration and all the basic integration formulas used.
Formula used:
Slope for a straight line with given two points say $({x_i},{y_i})\& ({x_f},{y_f})$ where subscript i and f represent initial and final value of given quantity is $slope = \dfrac{{{y_f} - {y_i}}}{{{x_f} - {x_i}}}$
Complete answer:
According to the question we have given that the velocity when $S = 0$ is $u = 20m{s^{ - 1}}$ and decreases linearly to a value of zero $v = 0$ at $S' = 30m$ so finding the slope of this straight line with pairs of points $(0,20)\& (30,0)$ so using the formula $slope = \dfrac{{{y_f} - {y_i}}}{{{x_f} - {x_i}}}$ we get,
$
slope = \dfrac{{dv}}{{ds}} = \dfrac{{0 - 20}}{{30 - 0}} \\
\dfrac{{dv}}{{ds}} = - \dfrac{2}{3} \\
$
Now, as slope of a straight line remains constant and can be calculated using any two given points on the line so, now let one of the point is previous one which is $(30,0)$ and let v be the velocity at $S = 15m$ so this point will be $(15,v)$ so using these two points let’s find the slope and equate it with $slope = - \dfrac{2}{3}$
we get,
$
- \dfrac{2}{3} = \dfrac{{v - 0}}{{15 - 30}} \\
\Rightarrow v = 10m{s^{ - 1}} \\
$
Now, we need to find the acceleration at $S = 15m$ but we know acceleration can be written in derivative form as
$
a = \dfrac{{dv}}{{dt}} \\
\Rightarrow a = \dfrac{{dv}}{{dt}}.\dfrac{{ds}}{{ds}} \\
\Rightarrow a = v\dfrac{{dv}}{{ds}} \\
$
and at $S = 15m$ we have, $v = 10m{s^{ - 1}}$ and $\dfrac{{dv}}{{ds}} = - \dfrac{2}{3}$ which is constant for a given line.
on putting the values, we get
$
a = v\dfrac{{dv}}{{ds}} \\
\Rightarrow a = 10( - \dfrac{2}{3}) \\
\Rightarrow a = - \dfrac{{20}}{3}m{s^{ - 2}} \\
$
Hence, the value of acceleration at $S = 15m$ is $a = \dfrac{{ - 20}}{3}m{s^{ - 2}}$
Note:Don’t confuse with choosing velocity and displacement on Y-axis and X-axis, we can choose any quantity on Y and X axis but keeping its same for any calculation further and also remember the basic derivative forms of acceleration and all the basic integration formulas used.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

