
if michael jordan has a vertical leap of $1.29m$, then what is his hang time (total time to move upwards to the peak and then return to the ground)?
(A) $2.03s$
(B) $1.03s$
(C) $0.03s$
(D) $1.0s$
Answer
232.8k+ views
Hint In these kinds of situations the first thing important is to notice the given problem statement. Specially this is a question regarding some manipulation. First we just have to sort what we got and then we have to find the remaining quantities for the required equation. In this question we will get the answer simply by putting the values in Newton's equations of motion.
Complete step by step answer:
Here, first we have to sort out the given quantities:
Acceleration: $a = - g = - 9.8m{s^{ - 2}}$ , here the negative sign is due to the accelerative nature of the motion.
Velocity: $v = 0m/s$
Vertical distance travelled: $s = 1.29m$
Now, we just have to put the values in the equation of the motion and we wil get the answer:
$
{v^2} - {u^2} = 2as \\
{0^2} - {u^2} = 2( - 9.8)(1.29) \\
u = 5.03m/s \\
$
If $t$ is the time till it will reach the peak of the motion, so
$
v = u + at \\
0 = 5.03 - (9.8)t \\
t = \dfrac{{5.03}}{{9.8}} = 0.513s \\
$
Therefore the total time will be:
$
{t_{total}} = 2t \\
{t_{total}} = 2 \times 0.513 \\
{t_{total}} = 1.03s \\
$
Note Most important thing here is to notice the given values, then we can easily derive the missing quantities . Apart from that it is necessary to observe what process is straight and easy to find the rest values and then we can execute the formulas. In these types of questions interpreting the correct formula to be used is necessary unless it will get twisted.
Complete step by step answer:
Here, first we have to sort out the given quantities:
Acceleration: $a = - g = - 9.8m{s^{ - 2}}$ , here the negative sign is due to the accelerative nature of the motion.
Velocity: $v = 0m/s$
Vertical distance travelled: $s = 1.29m$
Now, we just have to put the values in the equation of the motion and we wil get the answer:
$
{v^2} - {u^2} = 2as \\
{0^2} - {u^2} = 2( - 9.8)(1.29) \\
u = 5.03m/s \\
$
If $t$ is the time till it will reach the peak of the motion, so
$
v = u + at \\
0 = 5.03 - (9.8)t \\
t = \dfrac{{5.03}}{{9.8}} = 0.513s \\
$
Therefore the total time will be:
$
{t_{total}} = 2t \\
{t_{total}} = 2 \times 0.513 \\
{t_{total}} = 1.03s \\
$
Note Most important thing here is to notice the given values, then we can easily derive the missing quantities . Apart from that it is necessary to observe what process is straight and easy to find the rest values and then we can execute the formulas. In these types of questions interpreting the correct formula to be used is necessary unless it will get twisted.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

