
If $20 \,\mathrm{gm}$ of a radioactive substance due to radioactive decay reduces to $10 \mathrm{gm}$ in 4 minutes, then in what time $80\, \mathrm{gm}$ of the same substance will reduce to $10\,\mathrm{gm}$.
A. $\ln 8$ minutes
B. $\quad \ln 12$ minutes
C. $\quad \ln 16$ minutes
D. $\quad \ln 20$ minutes
Answer
232.8k+ views
Hint:Half-life is the time taken by a radioactive element to disintegrate to its half the value. To solve this problem we have to use the radioactive decay equation which establishes the relationship between the number of atoms/nuclei decay with time t.
Formula used:
Here we use the formula, $N_{(t)}=N_{0}\left(\dfrac{1}{2}\right)^{t / T_{1 / 2}}$.
Concentration of radioactive substance left after $t$ time is given by $N_{(t)}$.
Amount of substance present before starting the decay is represented by $N_{0}$.
Half-life of radioactive substances is represented as $T_{1 / 2}$.
Complete step by step solution:
Radioactive decay is the sudden emission of radiation from the atomic nucleus of a radioactive substance. Radioactive decay is shown by an unstable nucleus. The radioactive decay formula is $N_{(t)}=$ $N_{0} e^{-\lambda t}$. Where $\lambda$ is decay constant. It is also known as disintegration constant. It is the reciprocal value of decay time and its unit is $s^{-1}$.
Half-life is estimated as the radioactive elements disintegrate into half its concentration. Half-life formula is $t_{1 / 2}=\frac{0.693}{\lambda}$. It is clearly given in question that $20 \mathrm{gm}$ substance reduces to its half value in $4 \mathrm{~min}$. Then,
$N_{(t)}=$ $N_{0}\left(\dfrac{1}{2}\right)^{t} / T_{1 / 2} \\ $
Here, $N_{(t)}=10, N_{0}=20$ and $t=4$
$10=20\left(\dfrac{1}{2}\right)^{4 / T_{1 / 2}}$
Solving this we get $T_{1 / 2}=4 \min$
Hence, we find out half-life of this radioactive material. Now we need to find out the time required for a radioactive substance to decay from $80 \mathrm{gm}$ to $10 \mathrm{gm}$.
Substituting the given values to the equation (1), $\quad N_{(t)}=10, N_{0}=80$ and we find out that $T_{1 / 2}=4 \min$. Therefore,
$10=80 \times\left(\dfrac{1}{2}\right)^{\dfrac{t}{4}}$
$\Rightarrow \dfrac{1}{8}=\left(\dfrac{1}{2}\right)^{\dfrac{t}{4}}\\
\Rightarrow \dfrac{1}{2^{3}}=\left(\dfrac{1}{2^{2}}\right)^{\dfrac{t}{4}}\\
\Rightarrow \dfrac{1}{2^{12}}=\dfrac{1}{2^{t}}$
$\therefore t=12 \mathrm{~min}$
Time required for reducing a radioactive material from $80 \mathrm{gm}$ to $10 \mathrm{gm}$ is 12 minutes.
Therefore, the answer is option B. b>
Notes: Radioactivity is the spontaneous breakdown of unstable atomic nuclei to generate more energetically stable atomic nuclei. Radioactive decay is a highly exoergic, statistically unpredictable, first-order process in which a little quantity of mass is transformed to energy. Because it is a first-order process, each radioactive species has its own half-life, which is the amount of time it takes for a large number of such nuclei to decay to only half their original number.
Formula used:
Here we use the formula, $N_{(t)}=N_{0}\left(\dfrac{1}{2}\right)^{t / T_{1 / 2}}$.
Concentration of radioactive substance left after $t$ time is given by $N_{(t)}$.
Amount of substance present before starting the decay is represented by $N_{0}$.
Half-life of radioactive substances is represented as $T_{1 / 2}$.
Complete step by step solution:
Radioactive decay is the sudden emission of radiation from the atomic nucleus of a radioactive substance. Radioactive decay is shown by an unstable nucleus. The radioactive decay formula is $N_{(t)}=$ $N_{0} e^{-\lambda t}$. Where $\lambda$ is decay constant. It is also known as disintegration constant. It is the reciprocal value of decay time and its unit is $s^{-1}$.
Half-life is estimated as the radioactive elements disintegrate into half its concentration. Half-life formula is $t_{1 / 2}=\frac{0.693}{\lambda}$. It is clearly given in question that $20 \mathrm{gm}$ substance reduces to its half value in $4 \mathrm{~min}$. Then,
$N_{(t)}=$ $N_{0}\left(\dfrac{1}{2}\right)^{t} / T_{1 / 2} \\ $
Here, $N_{(t)}=10, N_{0}=20$ and $t=4$
$10=20\left(\dfrac{1}{2}\right)^{4 / T_{1 / 2}}$
Solving this we get $T_{1 / 2}=4 \min$
Hence, we find out half-life of this radioactive material. Now we need to find out the time required for a radioactive substance to decay from $80 \mathrm{gm}$ to $10 \mathrm{gm}$.
Substituting the given values to the equation (1), $\quad N_{(t)}=10, N_{0}=80$ and we find out that $T_{1 / 2}=4 \min$. Therefore,
$10=80 \times\left(\dfrac{1}{2}\right)^{\dfrac{t}{4}}$
$\Rightarrow \dfrac{1}{8}=\left(\dfrac{1}{2}\right)^{\dfrac{t}{4}}\\
\Rightarrow \dfrac{1}{2^{3}}=\left(\dfrac{1}{2^{2}}\right)^{\dfrac{t}{4}}\\
\Rightarrow \dfrac{1}{2^{12}}=\dfrac{1}{2^{t}}$
$\therefore t=12 \mathrm{~min}$
Time required for reducing a radioactive material from $80 \mathrm{gm}$ to $10 \mathrm{gm}$ is 12 minutes.
Therefore, the answer is option B. b>
Notes: Radioactivity is the spontaneous breakdown of unstable atomic nuclei to generate more energetically stable atomic nuclei. Radioactive decay is a highly exoergic, statistically unpredictable, first-order process in which a little quantity of mass is transformed to energy. Because it is a first-order process, each radioactive species has its own half-life, which is the amount of time it takes for a large number of such nuclei to decay to only half their original number.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

