
Given the surface tension of a liquid as ${\text{0}}{\text{.2 N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ , what is the increase in the potential energy of the liquid film formed in a loop of $0.05{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ ?
A. $5 \times {10^{ - 2}}{\text{ J}}$
B. $2 \times {10^{ - 2}}{\text{ J}}$
C. $3 \times {10^{ - 2}}{\text{ J}}$
D. None of these
Answer
233.1k+ views
Hint: The above question is asking to calculate the increase in the potential energy. When a liquid film is formed in a loop, it will have some surface energy corresponding to the surface tension acting over the surface area of the film. This surface energy gets stored in the form of the potential energy. Thus, use the formula of surface energy to calculate the increase in the potential energy.
Complete answer:
Surface area of the loop of film, $A = 0.05{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (1)
Surface tension of the liquid film, $T = 0.2{\text{ N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ … (2)
Considering both the inner and outer surfaces of the film, we get:
Total surface area of the film, $dA = 2 \times 0.05 = 0.1{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (3)
Now, we know that
Surface Energy = Surface Tension $ \times $ Surface Area, that is,
$U = TdA$
Substituting the values from equations (2) and (3) In the above equation,
Surface Energy $ = (0.2)(0.1) = 0.02{\text{ J}}$
Hence, the surface energy of the liquid film is $0.02{\text{ J}}$ . Thus, the correct option is B.
Note: A film has two layers. This means that it has two surfaces. Surface energy is defined as the product of surface tension of the liquid and the area over which it is acting. Therefore, the film will have some surface energy corresponding to its two surfaces. In the above question, you just simply have to find that surface energy. However, keep in mind that for a film, the surface energy, to be calculated, is there because of the two surfaces.
Complete answer:
Surface area of the loop of film, $A = 0.05{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (1)
Surface tension of the liquid film, $T = 0.2{\text{ N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ … (2)
Considering both the inner and outer surfaces of the film, we get:
Total surface area of the film, $dA = 2 \times 0.05 = 0.1{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (3)
Now, we know that
Surface Energy = Surface Tension $ \times $ Surface Area, that is,
$U = TdA$
Substituting the values from equations (2) and (3) In the above equation,
Surface Energy $ = (0.2)(0.1) = 0.02{\text{ J}}$
Hence, the surface energy of the liquid film is $0.02{\text{ J}}$ . Thus, the correct option is B.
Note: A film has two layers. This means that it has two surfaces. Surface energy is defined as the product of surface tension of the liquid and the area over which it is acting. Therefore, the film will have some surface energy corresponding to its two surfaces. In the above question, you just simply have to find that surface energy. However, keep in mind that for a film, the surface energy, to be calculated, is there because of the two surfaces.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

