
From a balloon rising vertically upward at $5\,m/s$ a stone is thrown up at $10\,m/s$ relative to the balloon. Its velocity with respect to the ground after $2s$ is. $(g = 10\,m/{s^2})$
(A) $0\,m/s$
(B) $20\,m/s$
(C) $10\,m/s$
(D) $5\,m/s$
Answer
232.8k+ views
Hint: We will find the initial velocity of the balloon which is the addition of the initial velocity of the stone and the balloon as given in the question. Next, we will use the displacement equation for time $t = 2s$ to get the displacement of the stone. We will calculate the velocity using the displacement in the equation ${v^2} = {u^2} + 2aS$.
Formula used: Laws of motion equation
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and
${v^2} = {u^2} + 2aS$.
Complete step by step answer::
It is given that the balloon is rising vertically upwards with a velocity of $5\,m/s$. This is the initial velocity of the balloon and it does not change. From this balloon, we throw a stone at a speed of $10\,m/s$ upwards, in the same direction as that in which the balloon is travelling.
Thus the initial velocity of the stone is $15\,m/s$, since the speed of the balloon will get added to it. Now we have to find the velocity of the balloon at the time $t = 2s$. For this, we will use the laws of motion equation
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$,
where $S$ is the required displacement.
Substituting the value of $t = 2s$ and the initial velocity of $u = 15\,m/s$ in the above equation, we get $S = (15\,m/s)(2s) + \dfrac{1}{2}( - 10\,m/{s^2}) \times {(2s)^2}$
$ \Rightarrow S = 20\,m$.
Next, we will use
${v^2} = {u^2} + 2aS$, where
$ \Rightarrow {v^2} = {(15\,m/s)^2} + 2( - 10\,m/{s^2})(20\,m) = {(5\,m/s)^2}$
Thus the magnitude of the velocity is
$v = 5\,m/s$
This is the velocity of the stone with respect to the ground after $2s$.
Therefore, the correct answer is option (D).
Note: The initial velocity of the stone needs to be found carefully since the reference frame should be with respect to the ground. Thus we add the velocity of the balloon with respect to the ground with the velocity of the stone with respect to the balloon. Here we will add the two velocities and not subtract, since both the velocities are directed towards the same direction and not opposite or at any other angle.
Formula used: Laws of motion equation
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and
${v^2} = {u^2} + 2aS$.
Complete step by step answer::
It is given that the balloon is rising vertically upwards with a velocity of $5\,m/s$. This is the initial velocity of the balloon and it does not change. From this balloon, we throw a stone at a speed of $10\,m/s$ upwards, in the same direction as that in which the balloon is travelling.
Thus the initial velocity of the stone is $15\,m/s$, since the speed of the balloon will get added to it. Now we have to find the velocity of the balloon at the time $t = 2s$. For this, we will use the laws of motion equation
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$,
where $S$ is the required displacement.
Substituting the value of $t = 2s$ and the initial velocity of $u = 15\,m/s$ in the above equation, we get $S = (15\,m/s)(2s) + \dfrac{1}{2}( - 10\,m/{s^2}) \times {(2s)^2}$
$ \Rightarrow S = 20\,m$.
Next, we will use
${v^2} = {u^2} + 2aS$, where
$ \Rightarrow {v^2} = {(15\,m/s)^2} + 2( - 10\,m/{s^2})(20\,m) = {(5\,m/s)^2}$
Thus the magnitude of the velocity is
$v = 5\,m/s$
This is the velocity of the stone with respect to the ground after $2s$.
Therefore, the correct answer is option (D).
Note: The initial velocity of the stone needs to be found carefully since the reference frame should be with respect to the ground. Thus we add the velocity of the balloon with respect to the ground with the velocity of the stone with respect to the balloon. Here we will add the two velocities and not subtract, since both the velocities are directed towards the same direction and not opposite or at any other angle.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

