
Figure source two holes in a white tank containing a liquid common the water streams coming out of these holes strike the ground at the same point the height of the liquid column in the tank is:

(a) 10 cm
(b) 8 cm
(c) 9.8 cm
(d) 980 cm
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question one must know about the range formula, one can simply put the values in the formula and we will get the required solution. The main principle that is used here is Bernoulli's principle. According to Bernoulli's principle, a fluid's speed increases at the same time that its static pressure or potential energy decreases.
Formula used:
\[R=2\sqrt{h(H-h)}\]
where H is the height of the container or the height till which liquid is filled, and h is the height which hole has been made
Complete answer:
According to Bernoulli's theorem, the sum of a fluid's energy when it is moving is constant. Or, to put it another way, no energy is lost as a result of friction between the fluid layers. For perfect fluids, this theorem applies.
In this question, we’ll make use of the formula \[R=2\sqrt{h(H-h)}\] and we are given that the range is the same at both heights.
In the first case, the hole is at a height of 4 cm which means we’re given $h=4cm$. So, for this, the equation will become
$R=2\sqrt{4(H-4)}$…….. (i)
And in the second case, the hole is at a height of 6 cm which means we’re given $h=6cm$. So for this, the equation will become:
$R=2\sqrt{6(H-6)}$……… (ii)
According to the question, the range is the same in both cases. Therefore, equation (i) must be equal to equation (ii)
$2\sqrt{4(H-4)}=2\sqrt{6(H-6)}$
Or we can write it as
$\Rightarrow 4(H-4)=6(H-6)$
$\Rightarrow 4H-16=6H-36$
$\Rightarrow 2H=20$
$\therefore H=10cm$
Therefore the height of the liquid column in the container is 10cm.
Hence, the correct option is A. 10 cm
Note: Bernoulli’s principle is nothing but the consequence of the law of conservation of energy. The conservation of energy concept can be used to derive Bernoulli's principle. According to this, the total amount of energy present in a fluid at any given location along a streamline will be the same in a steady flow. An increase in fluid speed implies an increase in dynamic pressure even when all the energy is constant (kinetic energy). This occurs at the same time that the potential energy, which includes the static pressure and internal energy, decreases.
Formula used:
\[R=2\sqrt{h(H-h)}\]
where H is the height of the container or the height till which liquid is filled, and h is the height which hole has been made
Complete answer:
According to Bernoulli's theorem, the sum of a fluid's energy when it is moving is constant. Or, to put it another way, no energy is lost as a result of friction between the fluid layers. For perfect fluids, this theorem applies.
In this question, we’ll make use of the formula \[R=2\sqrt{h(H-h)}\] and we are given that the range is the same at both heights.
In the first case, the hole is at a height of 4 cm which means we’re given $h=4cm$. So, for this, the equation will become
$R=2\sqrt{4(H-4)}$…….. (i)
And in the second case, the hole is at a height of 6 cm which means we’re given $h=6cm$. So for this, the equation will become:
$R=2\sqrt{6(H-6)}$……… (ii)
According to the question, the range is the same in both cases. Therefore, equation (i) must be equal to equation (ii)
$2\sqrt{4(H-4)}=2\sqrt{6(H-6)}$
Or we can write it as
$\Rightarrow 4(H-4)=6(H-6)$
$\Rightarrow 4H-16=6H-36$
$\Rightarrow 2H=20$
$\therefore H=10cm$
Therefore the height of the liquid column in the container is 10cm.
Hence, the correct option is A. 10 cm
Note: Bernoulli’s principle is nothing but the consequence of the law of conservation of energy. The conservation of energy concept can be used to derive Bernoulli's principle. According to this, the total amount of energy present in a fluid at any given location along a streamline will be the same in a steady flow. An increase in fluid speed implies an increase in dynamic pressure even when all the energy is constant (kinetic energy). This occurs at the same time that the potential energy, which includes the static pressure and internal energy, decreases.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

