
Calculate the escape velocity of a body from the surface of the earth.
[Given: $G=6.67 × 10^{-11}$ $Nm^2/{kg}^2$, $R= 6400 km$, $g= 9.8 m/s^2$]
Answer
233.1k+ views
Hint: The given problem is related to gravitation. The escape velocity of any body is proportional to square root of mass of body and inversely proportional to square root of radius of planet. So we use this relation to calculate escape velocity of a body from the surface of earth.
Complete step by step solution:
As we know that the escape velocity is defined as the minimum velocity of an object, due to which it crosses the gravitational field of the plant or is not attracted by the planet. The escape velocity of object from any planet (here earth) will be given by:
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{2GM}}{R}} $
Here, M= Mass of Planet
R= Radius of planet
G= Gravitational constant
The values of these parameters are as following
R= 6400 km
$G=6.67×10^{-11} Nm^2/{kg}^2$
And the mass of earth is, $M= 6×10^{24} kg$
After putting the values of these parameters in the formula of escape velocity, we will find the value of escape velocity of the body for earth.
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 6 \times {{10}^{24}}}}{{6400}}} \\
{v_e} = 11.2km/\sec \\ $
So the value of escape velocity of any object from earth will be 11.2 km/sec. If we will project any object with this velocity from earth's surface then it crosses the gravitational effect of earth and never comes back on earth’s surface.
Note: The escape velocity depends only on the mass and size of the object from which something is trying to escape. The concept of escape velocity is used to determine the factors that are important to project a satellite or missiles from one planet to another planet.
Complete step by step solution:
As we know that the escape velocity is defined as the minimum velocity of an object, due to which it crosses the gravitational field of the plant or is not attracted by the planet. The escape velocity of object from any planet (here earth) will be given by:
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{2GM}}{R}} $
Here, M= Mass of Planet
R= Radius of planet
G= Gravitational constant
The values of these parameters are as following
R= 6400 km
$G=6.67×10^{-11} Nm^2/{kg}^2$
And the mass of earth is, $M= 6×10^{24} kg$
After putting the values of these parameters in the formula of escape velocity, we will find the value of escape velocity of the body for earth.
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 6 \times {{10}^{24}}}}{{6400}}} \\
{v_e} = 11.2km/\sec \\ $
So the value of escape velocity of any object from earth will be 11.2 km/sec. If we will project any object with this velocity from earth's surface then it crosses the gravitational effect of earth and never comes back on earth’s surface.
Note: The escape velocity depends only on the mass and size of the object from which something is trying to escape. The concept of escape velocity is used to determine the factors that are important to project a satellite or missiles from one planet to another planet.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

