
An elevator that can carry a maximum load of $1800kg$(elevator + passenger) is moving up with a constant speed of$2m{s^ - }^1$. The frictional force opposing the motion is 4000N. What is the minimum power delivered by the motor to the elevator?
(A) $22kW$
(B) $44kW$
(C) $66kW$
(D) $88kW$
Answer
521.4k+ views
Hint: Here the elevator is moving up and frictional force always opposes relative motion. Thus, frictional force will be in downward direction. The force due to load of the elevator will always be in the downward direction.
Complete Step by step solution:
Given, the maximum load the elevator can carry is${M_L} = 1800kg$.
The gravitational force due to this load is given as,
${F_L} = {M_L}g$
$ \Rightarrow {F_L} = 1800 \times 9.8$
Then, we get
$ \Rightarrow {F_L} = 17640N$
The frictional force opposing the motion of the elevator is
$f = 4000N$
The elevator is moving up with a constant velocity of
$v = 2m{s^ - }^1$
We know that frictional force always opposes relative motion. So, when the elevator is moving up the frictional force is in downward direction.
Total force in downward direction is
${F_D} = {F_L} + f$
$ \Rightarrow {F_D} = 17640 + 4000$
So we have
${F_D} = 21640N$
We know that, power delivered to a system moving with constant velocity can be written as
$Power,P = Force \times velocity$
Or, $P = {F_D} \times v$
Putting numeric values into the above equation, we get
$P = 21640 \times 2$
$ \Rightarrow P = 43280W$
Converting the units from $W$to $kW$, we get
$P = \dfrac{{43280}}{{1000}}kW$
$ \Rightarrow P = 43.2kW$
It can be approximated according to the options given in the problem as, we have
$P \simeq 44kW$
Hence, Option (B) is correct.
Note: Here, I have used $g = 9.8m{s^ - }^2$to get an accurate answer. But it is very important to keep in mind that you can take $g = 10m{s^ - }^2$and still get the correct answer in less time. It is preferable to take $g = 10m{s^ - }^2$in exam if the options are rounded off. If the options have decimal values, you should proceed with$g = 9.8m{s^ - }^2$.
Complete Step by step solution:
Given, the maximum load the elevator can carry is${M_L} = 1800kg$.
The gravitational force due to this load is given as,
${F_L} = {M_L}g$
$ \Rightarrow {F_L} = 1800 \times 9.8$
Then, we get
$ \Rightarrow {F_L} = 17640N$
The frictional force opposing the motion of the elevator is
$f = 4000N$
The elevator is moving up with a constant velocity of
$v = 2m{s^ - }^1$
We know that frictional force always opposes relative motion. So, when the elevator is moving up the frictional force is in downward direction.
Total force in downward direction is
${F_D} = {F_L} + f$
$ \Rightarrow {F_D} = 17640 + 4000$
So we have
${F_D} = 21640N$
We know that, power delivered to a system moving with constant velocity can be written as
$Power,P = Force \times velocity$
Or, $P = {F_D} \times v$
Putting numeric values into the above equation, we get
$P = 21640 \times 2$
$ \Rightarrow P = 43280W$
Converting the units from $W$to $kW$, we get
$P = \dfrac{{43280}}{{1000}}kW$
$ \Rightarrow P = 43.2kW$
It can be approximated according to the options given in the problem as, we have
$P \simeq 44kW$
Hence, Option (B) is correct.
Note: Here, I have used $g = 9.8m{s^ - }^2$to get an accurate answer. But it is very important to keep in mind that you can take $g = 10m{s^ - }^2$and still get the correct answer in less time. It is preferable to take $g = 10m{s^ - }^2$in exam if the options are rounded off. If the options have decimal values, you should proceed with$g = 9.8m{s^ - }^2$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

