
An area of land is an average of $2m$ below sea level. To prevent flooding, pumps are used to lift rainwater up to sea level. What is the minimum pump output power required to deal with $1.3 \times {10^9}kg$ rain per day?
A) $15KW$
B) $30KW$
C) $100KW$
D) $300KW$
Answer
233.1k+ views
Hint: A water pump is a device used to operate water and to lift it up. Power is the rate at which the energy flows in a given time. Power of a pump is defined as the minimum electric power required to operate a pump, so that it can lift the water up.
Complete step by step solution:
Step I: Energy is to be supplied to the water pump so that it can work. Therefore, work is said to be done.
Given that the
amount of water is $m = 1.3 \times {10^9}kg$
Since the water is lifted up, there will be a force of gravity also. So, $g = 10m/{s^2}$
$h = 2m$
$t = 1day$
$1day = 24hours = 60 minutes = 60 seconds$
$t = 1 \times 24 \times 60 \times 60$
Step II: The formula of power is written as ,$Power = \dfrac{{Energy}}{{time}}$
Since gravitational potential energy is the energy stored in an object due to its height, so the above formula becomes
$P = \dfrac{{mgh}}{t}$
Where m is the mass
$g$ is acceleration due to gravity
$h$ is the height and
$t$ is the time
Substitute the values in the above equation and solving for the value of P
$P = \dfrac{{1.3 \times {{10}^9} \times 10 \times 2}}{{1 \times 24 \times 60 \times 60}}$
$P = 300 \times {10^3} = 300kW$
Step III: The minimum output power required will be $300kW$
Hence, The correct option is (D).
Note: It is important to note that though energy and power are related to each other, they are different terms. Energy is the ability to cause any change, but power is how much time it takes to supply or provide energy. There are different forms of energy. The energy can not be created or destroyed but it can be transferred into other forms of energy like kinetic energy, potential energy and thermal energy etc.
Complete step by step solution:
Step I: Energy is to be supplied to the water pump so that it can work. Therefore, work is said to be done.
Given that the
amount of water is $m = 1.3 \times {10^9}kg$
Since the water is lifted up, there will be a force of gravity also. So, $g = 10m/{s^2}$
$h = 2m$
$t = 1day$
$1day = 24hours = 60 minutes = 60 seconds$
$t = 1 \times 24 \times 60 \times 60$
Step II: The formula of power is written as ,$Power = \dfrac{{Energy}}{{time}}$
Since gravitational potential energy is the energy stored in an object due to its height, so the above formula becomes
$P = \dfrac{{mgh}}{t}$
Where m is the mass
$g$ is acceleration due to gravity
$h$ is the height and
$t$ is the time
Substitute the values in the above equation and solving for the value of P
$P = \dfrac{{1.3 \times {{10}^9} \times 10 \times 2}}{{1 \times 24 \times 60 \times 60}}$
$P = 300 \times {10^3} = 300kW$
Step III: The minimum output power required will be $300kW$
Hence, The correct option is (D).
Note: It is important to note that though energy and power are related to each other, they are different terms. Energy is the ability to cause any change, but power is how much time it takes to supply or provide energy. There are different forms of energy. The energy can not be created or destroyed but it can be transferred into other forms of energy like kinetic energy, potential energy and thermal energy etc.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

