
A wire 4m long 0.3mm diameter is stretched by a force of 8 kg wt. If the extension in the length amounts to 1.5mm, calculate the energy stored in the wire?
Answer
232.8k+ views
Hint: Energy is defined as the ability or capacity of any object or body to do some work. In this case, as the wire is stretched and hence there is increase in the length of the wire, therefore, the energy stored in this case will be in the form of potential energy.
Complete step by step solution:
Given that the length of the wire is 4m.
Force = 8kg wt
Or it can be written as \[8 \times 9.8 = 78.4N\].
After the wire is stretched, the extension in the length is \[\Delta l = 1.5mm\].
Or it can be written as \[\Delta l = 1.5 \times {10^{ - 3}}m\].
When an object such as a wire or a spring is stretched or compressed, a form of energy also known as elastic potential energy is stored in that object. The elastic potential energy stored in the wire due to stretching can be calculated using the following formula,
\[E = \dfrac{1}{2} \times F \times \Delta l\]
Substituting all the given values in the above formula and solving for the value of energy, we get
\[E = \dfrac{1}{2} \times 78.4 \times 1.5 \times {10^{ - 3}}\]
\[\therefore E = 58.8 \times {10^{ - 3}}J\]
Therefore, the elastic potential energy stored in the wire due to it being stretched will be equal to \[58.8 \times {10^{ - 3}}J\].
Note: It is important to remember that there are different forms of energy such as kinetic energy, potential energy, mechanical energy etc. The type of energy and the formula to be used, depends on the situation given, as in this case the wire is stretched and hence the concept of elastic potential energy is used. In case of elastic potential energy, the amount of energy stored depends on the extent to which the object is stretched or compressed.
Complete step by step solution:
Given that the length of the wire is 4m.
Force = 8kg wt
Or it can be written as \[8 \times 9.8 = 78.4N\].
After the wire is stretched, the extension in the length is \[\Delta l = 1.5mm\].
Or it can be written as \[\Delta l = 1.5 \times {10^{ - 3}}m\].
When an object such as a wire or a spring is stretched or compressed, a form of energy also known as elastic potential energy is stored in that object. The elastic potential energy stored in the wire due to stretching can be calculated using the following formula,
\[E = \dfrac{1}{2} \times F \times \Delta l\]
Substituting all the given values in the above formula and solving for the value of energy, we get
\[E = \dfrac{1}{2} \times 78.4 \times 1.5 \times {10^{ - 3}}\]
\[\therefore E = 58.8 \times {10^{ - 3}}J\]
Therefore, the elastic potential energy stored in the wire due to it being stretched will be equal to \[58.8 \times {10^{ - 3}}J\].
Note: It is important to remember that there are different forms of energy such as kinetic energy, potential energy, mechanical energy etc. The type of energy and the formula to be used, depends on the situation given, as in this case the wire is stretched and hence the concept of elastic potential energy is used. In case of elastic potential energy, the amount of energy stored depends on the extent to which the object is stretched or compressed.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

