
A train has a speed of $60\,km/h$ for the first one hour and $40\,km/h$ for the next half hour. Its average speed in $km/h$ is:
A. $50$
B. $53.33$
C. $48$
D. $70$
Answer
232.8k+ views
Hint:Average speed defines the entire distance covered by that object with respect to the time which is taken to finish the movement. To determine the average speed, we need to use the formula for average speed which is found by calculating the ratio of the total distance covered by a train to the time taken to cover that distance.
Formula used:
$\text{Distance} = \text{Speed} \times \text{Time}$
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{\text{Total distance covered by train (d)}}{\text{Total time taken (t)}}$
Complete step by step solution:
In the question, the speed of the train for the first one hours and for the next half hour are $60\,km/h$ and $40\,km/h$ respectively. Assume the total time taken by the train be $t$ and the speed of the train be $v$, then: For train has a speed of $60\,km/h$ for the first one hour:
${v_1} = 60\,km/h\, \\$
$\Rightarrow {t_1} = 1\,hr \\$
Use the formula of distance to find the distance covered by the train,
$\text{Distance} = \text{Speed} \times \text{Time}$
Put the given information in the distance formula, we obtain
${d_1} = 60 \times 1 \\ $
$\Rightarrow {d_1} = 60\,km \\$
For train has speed of $40\,km/h$ for the next half hour:
${v_2} = 40\,km/h\, \\$
$\Rightarrow {t_2} = \dfrac{1}{2}\,hr \\$
Now, put the values of ${v_2} = 40$ and ${t_2} = \dfrac{1}{2}$ in the distance formula, we obtain,
${d_2} = 40 \times \dfrac{1}{2} \\$
$\Rightarrow {d_2} = 20\,km \\$
Add ${d_1}$ with ${d_2}$ to determine the total distance covered by a train,
$d = {d_1} + {d_2} \\
\Rightarrow d= 60 + 20 \\
\Rightarrow d= 80\,km \\$
Similarly, add ${t_1}$ with ${t_2}$ to determine the total time taken by the train,
$t = {t_1} + {t_2} \\
\Rightarrow t= 1 + \dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow t= \dfrac{3}{2}\,hr \\$
Now, apply the formula of average speed to determine the average speed of the train:
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{\text{Total distance covered by train (d)}}{\text{Total time taken (t)}}$
Put the obtained values of $d$ and $t$ in the formula of average speed, then:
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{{80}}{{\dfrac{3}{2}}} \\$
$\Rightarrow {v_{average}} = \dfrac{{160}}{3} \\$
$\therefore {v_{average}} = 53.33\,km/h $
Thus, the average speed of a train in $km/h$ is $53.33\,km/h$.
Hence, the correct option is B.
Note: It should be noted that the average speed is calculated by dividing the total distance something travels over the total amount of time it spends travelling. Direction is not considered in the total distance so all distances travelled should be positive numbers even if they are in different directions.
Formula used:
$\text{Distance} = \text{Speed} \times \text{Time}$
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{\text{Total distance covered by train (d)}}{\text{Total time taken (t)}}$
Complete step by step solution:
In the question, the speed of the train for the first one hours and for the next half hour are $60\,km/h$ and $40\,km/h$ respectively. Assume the total time taken by the train be $t$ and the speed of the train be $v$, then: For train has a speed of $60\,km/h$ for the first one hour:
${v_1} = 60\,km/h\, \\$
$\Rightarrow {t_1} = 1\,hr \\$
Use the formula of distance to find the distance covered by the train,
$\text{Distance} = \text{Speed} \times \text{Time}$
Put the given information in the distance formula, we obtain
${d_1} = 60 \times 1 \\ $
$\Rightarrow {d_1} = 60\,km \\$
For train has speed of $40\,km/h$ for the next half hour:
${v_2} = 40\,km/h\, \\$
$\Rightarrow {t_2} = \dfrac{1}{2}\,hr \\$
Now, put the values of ${v_2} = 40$ and ${t_2} = \dfrac{1}{2}$ in the distance formula, we obtain,
${d_2} = 40 \times \dfrac{1}{2} \\$
$\Rightarrow {d_2} = 20\,km \\$
Add ${d_1}$ with ${d_2}$ to determine the total distance covered by a train,
$d = {d_1} + {d_2} \\
\Rightarrow d= 60 + 20 \\
\Rightarrow d= 80\,km \\$
Similarly, add ${t_1}$ with ${t_2}$ to determine the total time taken by the train,
$t = {t_1} + {t_2} \\
\Rightarrow t= 1 + \dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow t= \dfrac{3}{2}\,hr \\$
Now, apply the formula of average speed to determine the average speed of the train:
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{\text{Total distance covered by train (d)}}{\text{Total time taken (t)}}$
Put the obtained values of $d$ and $t$ in the formula of average speed, then:
$\text{Average speed}\,({v_{average}})\, = \,\dfrac{{80}}{{\dfrac{3}{2}}} \\$
$\Rightarrow {v_{average}} = \dfrac{{160}}{3} \\$
$\therefore {v_{average}} = 53.33\,km/h $
Thus, the average speed of a train in $km/h$ is $53.33\,km/h$.
Hence, the correct option is B.
Note: It should be noted that the average speed is calculated by dividing the total distance something travels over the total amount of time it spends travelling. Direction is not considered in the total distance so all distances travelled should be positive numbers even if they are in different directions.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

