
A pump ejects 12000kg of water at the speed of 4m/s in 40 second. Find the average rate at which the pump is working
A. 2.4kW
B. 2.5kW
C. 2.3kW
D. 1.7kW
Answer
233.1k+ views
Hint:In physics, power is defined as the rate at which work is done. Or in other words it can be said that power is the amount of work done or energy converted in a unit time.
Formula Used:
Mathematically, the power is written as
\[P = \dfrac{W}{t}\]……(i)
Where ‘P’ is the power, ‘W’ is the work done and ‘t’ is the time taken to do work.
Complete step by step solution:
Given that the amount of water ejected by the pump is, m=12000 kg.
The time taken by the pump to eject water is, t=40 second.
Speed of the water pump is, v=4 m/s.
Equation (i) can be written as,
\[P = \dfrac{{F.s}}{t}\]……(ii)
In order to find out the force, use formula, $F=ma$
Substituting the values given and solving, we get
\[F = 12000 \times \dfrac{4}{{40}}\]
$\Rightarrow F=1200\,N$
The displacement can be calculated by using equation of motion, we get
\[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Initial speed is u=0
Substituting all the values in the above equation of motion we get
\[s = (0)t + \dfrac{1}{2} \times \dfrac{{(4 - 0)}}{{40}} \times {(40)^2}\]
$\Rightarrow s=80\,m$
Now we have the values of force and displacement, so substituting them in equation (ii), we get
\[P = \dfrac{{1200 \times 80}}{{40}}\]
$\Rightarrow P=2400\,Watt$
$\therefore P=2.4\,kW$
Hence, the average rate at which the pump will be working is 2.4kW.
Therefore, Option A is the correct answer.
Note: It is important to note that power is different from energy. Energy is the capacity to do work but power is the rate at which work is done or energy is transferred. Also, energy can be transferred from one form to another. On the other hand, power can not be transferred from one form to another.
Formula Used:
Mathematically, the power is written as
\[P = \dfrac{W}{t}\]……(i)
Where ‘P’ is the power, ‘W’ is the work done and ‘t’ is the time taken to do work.
Complete step by step solution:
Given that the amount of water ejected by the pump is, m=12000 kg.
The time taken by the pump to eject water is, t=40 second.
Speed of the water pump is, v=4 m/s.
Equation (i) can be written as,
\[P = \dfrac{{F.s}}{t}\]……(ii)
In order to find out the force, use formula, $F=ma$
Substituting the values given and solving, we get
\[F = 12000 \times \dfrac{4}{{40}}\]
$\Rightarrow F=1200\,N$
The displacement can be calculated by using equation of motion, we get
\[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Initial speed is u=0
Substituting all the values in the above equation of motion we get
\[s = (0)t + \dfrac{1}{2} \times \dfrac{{(4 - 0)}}{{40}} \times {(40)^2}\]
$\Rightarrow s=80\,m$
Now we have the values of force and displacement, so substituting them in equation (ii), we get
\[P = \dfrac{{1200 \times 80}}{{40}}\]
$\Rightarrow P=2400\,Watt$
$\therefore P=2.4\,kW$
Hence, the average rate at which the pump will be working is 2.4kW.
Therefore, Option A is the correct answer.
Note: It is important to note that power is different from energy. Energy is the capacity to do work but power is the rate at which work is done or energy is transferred. Also, energy can be transferred from one form to another. On the other hand, power can not be transferred from one form to another.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

