
A one-metre-long wire is lying at right angles to the magnetic field. A force of 1 kg wt is acting on it in a magnetic field of 0.98 Tesla. The current flowing in it will be
A. 100 A
B. 10 A
C. 1 A
D. Zero
Answer
233.1k+ views
Hint: To solve this problem, we have the equation for force acting on a conductor of length l carrying a current I and placing it in a magnetic field of magnitude B. Also, we know that SI unit of force is newton. After converting the given value to SI unit, we can find the current flowing through the conductor.
Formula used:
The force on a current carrying conductor is,
$F=Bil\sin \theta $
where i is the current flowing through the circuit and ϴ is the angle between the wire and magnetic field.
Complete step by step solution:
We know that magnetic fields are produced due to current carrying in a conductor. The magnetic field produced will exert a force on the conductor. We have the direct equation for the force acting on the current carrying conductor of length l and magnetic field B as: force acting on conductor,
$F=i(l\times B)$
That is,
$F=Bil\sin \theta $
From this equation we can say that when current increases, the force also increases. But in the question, the length of wire and magnetic field are at right angles to each other. That is,
sinϴ=sin 90=1
As magnitude sin is 1, we can ignore that term.
Therefore, force acting on the conductor, F=Bil
In this question, force acting on the conductor= 1 kg wt= 9.8N
Length of the conductor = 1 m
Magnetic field= 0.98 T
On substituting, we get
The current flowing in the circuit,
$i=\dfrac{F}{Bl}=\dfrac{9.8}{0.98\times 1}=10\,A$
Therefore, the answer is option B.
Note: Don’t forget to convert force to SI unit. For converting kgwt to SI unit Newton, we have to multiply kgwt with acceleration due to gravity. That is, we have to multiply kgwt with 9.8m/s. a magnetic field produced by a current carrying conductor will also exert a force on the magnet.
Formula used:
The force on a current carrying conductor is,
$F=Bil\sin \theta $
where i is the current flowing through the circuit and ϴ is the angle between the wire and magnetic field.
Complete step by step solution:
We know that magnetic fields are produced due to current carrying in a conductor. The magnetic field produced will exert a force on the conductor. We have the direct equation for the force acting on the current carrying conductor of length l and magnetic field B as: force acting on conductor,
$F=i(l\times B)$
That is,
$F=Bil\sin \theta $
From this equation we can say that when current increases, the force also increases. But in the question, the length of wire and magnetic field are at right angles to each other. That is,
sinϴ=sin 90=1
As magnitude sin is 1, we can ignore that term.
Therefore, force acting on the conductor, F=Bil
In this question, force acting on the conductor= 1 kg wt= 9.8N
Length of the conductor = 1 m
Magnetic field= 0.98 T
On substituting, we get
The current flowing in the circuit,
$i=\dfrac{F}{Bl}=\dfrac{9.8}{0.98\times 1}=10\,A$
Therefore, the answer is option B.
Note: Don’t forget to convert force to SI unit. For converting kgwt to SI unit Newton, we have to multiply kgwt with acceleration due to gravity. That is, we have to multiply kgwt with 9.8m/s. a magnetic field produced by a current carrying conductor will also exert a force on the magnet.
Recently Updated Pages
JEE Main 2021 August 26 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

JEE Main 2021 July 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2021 July 25 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2021 July 22 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2021 July 20 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

