
A juggler maintains four balls in motion, making each of them to rise a height of $20\;{\text{m}}$ from his hand. What time interval should he maintain, for the proper distance between them? ($g = 10\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$ )
(A) $3\;{\text{s}}$
(B) $\dfrac{3}{2}$
(C) $1\;{\text{s}}$
(D) $2\;{\text{s}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: The equations of motion are relating the variables such as time, initial and final velocities, acceleration and the displacement of the system of motion. These equations of motion can be used for finding the unknown variables.
Useful formula The velocity of each ball and the time taken by each ball can be calculated from the equations of motion.
${v^2} - {u^2} = 2as$
And $v = u + at$
Where, $v$ is the final velocity, $u$ is the initial velocity, $s$ is the displacement ,$a$ is the acceleration and $t$ is time taken.
Complete step by step solution
the given data from the problem is;
Each ball has to rise a height of $20\;{\text{m}}$.
Consider each ball. To find the velocity of each ball when it reaches the height of $20\;{\text{m}}$, apply the equation of motion.
${v^2} - {u^2} = 2as$
When the ball reaches the hands of the Juggler then the velocity becomes zero. Hence the action is against the gravity the acceleration due to gravity is taken as negative.
Therefore substituting the values in the equation we get,
$
0 - {u^2} = 2\left( { - 10\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}} \right) \times 20\;{\text{m}} \\
- {u^2} = - 400\;{{\text{m}}^2}{\text{/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
u = 20\;{\text{m/s}} \\
$
Each ball has a velocity $20\;{\text{m/s}}$when it reaches the height of $20\;{\text{m}}$.
To find the time by which it reaches the height is calculated by another equation of motion.
$v = u + at$
Substituting the values in above expression,
$
0 = 20\;{\text{m/s - 10}}\;{\text{m/s}} \times t \\
t = 2\;{\text{s}} \\
$
The ball has to reach the height and returns to the hands. Therefore the total time for each ball is
${\text{2}}\;{\text{s + 2}}\;{\text{s = 4}}\;{\text{s}}$
There are four balls. So, each ball must be thrown at an interval of $\dfrac{4}{4} = 1\;{\text{s}}$ .
For maintaining proper distance, the Juggler must throw each ball at an interval of $1\;{\text{s}}$ .
Thus, the answer is option C.
Note: When the action is opposite to the gravity, then the acceleration due to gravity is taken to be negative. Hence in the equation${v^2} - {u^2} = 2as$, instead of $a$ ,$\left( { - g} \right)$ is used. And for the body in rest, the velocity will be equal to zero.
Useful formula The velocity of each ball and the time taken by each ball can be calculated from the equations of motion.
${v^2} - {u^2} = 2as$
And $v = u + at$
Where, $v$ is the final velocity, $u$ is the initial velocity, $s$ is the displacement ,$a$ is the acceleration and $t$ is time taken.
Complete step by step solution
the given data from the problem is;
Each ball has to rise a height of $20\;{\text{m}}$.
Consider each ball. To find the velocity of each ball when it reaches the height of $20\;{\text{m}}$, apply the equation of motion.
${v^2} - {u^2} = 2as$
When the ball reaches the hands of the Juggler then the velocity becomes zero. Hence the action is against the gravity the acceleration due to gravity is taken as negative.
Therefore substituting the values in the equation we get,
$
0 - {u^2} = 2\left( { - 10\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}} \right) \times 20\;{\text{m}} \\
- {u^2} = - 400\;{{\text{m}}^2}{\text{/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
u = 20\;{\text{m/s}} \\
$
Each ball has a velocity $20\;{\text{m/s}}$when it reaches the height of $20\;{\text{m}}$.
To find the time by which it reaches the height is calculated by another equation of motion.
$v = u + at$
Substituting the values in above expression,
$
0 = 20\;{\text{m/s - 10}}\;{\text{m/s}} \times t \\
t = 2\;{\text{s}} \\
$
The ball has to reach the height and returns to the hands. Therefore the total time for each ball is
${\text{2}}\;{\text{s + 2}}\;{\text{s = 4}}\;{\text{s}}$
There are four balls. So, each ball must be thrown at an interval of $\dfrac{4}{4} = 1\;{\text{s}}$ .
For maintaining proper distance, the Juggler must throw each ball at an interval of $1\;{\text{s}}$ .
Thus, the answer is option C.
Note: When the action is opposite to the gravity, then the acceleration due to gravity is taken to be negative. Hence in the equation${v^2} - {u^2} = 2as$, instead of $a$ ,$\left( { - g} \right)$ is used. And for the body in rest, the velocity will be equal to zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

