
A force of 1200 N acts on a 0.5 kg steel ball as a result of a collision lasting 25 ms. If the force is in a direction opposite to the initial velocity of 14 ms$^{-1}$, then the final speed of the steel ball would be?
(a) 24 ms$^{-1}$
(b) 35 ms$^{-1}$
(c) 12 ms$^{-1}$
(d) 46 ms$^{-1}$
Answer
233.1k+ views
Hint: According to the question it is given that in a ball of 0.5kg 1200N force is acted and as result, we see a collision lasting for 25ms. And it is given that if the force is opposite to the initial velocity of 14 ms$^{-1}$ . Then we have to calculate what will be the final speed of the steel ball. To calculate this, we will use the formula and then simply put the given and obtained data, and hence we will get the required result.
Formula Used:
${\rm{F}}\Delta {\rm{t}} = \Delta p$
Whereas F is the force applied.
$\Delta {\rm{t}}$ is the change in time.
$\Delta p$ change in momentum.
Complete step by step solution:
As pe question values of F = 1200 N
t = 25 ms i.e., $\dfrac{{25}}{{1000}}$ and
m = 0.5 kg
v = -14 (negative because in opposite direction)
Also, we know that momentum is nothing but the product of mass and velocity.
Now, substituting accordingly,
$\begin{array}{c}
1200 \times \dfrac{{25}}{{1000}} = 0.5\left[ {v - \left( { - 14} \right)} \right]\\
\Rightarrow 1.2 \times 50 = v + 14\\
\Rightarrow v = 60 - 14\\
\Rightarrow v = 46
\end{array}$
Hence, the final speed of the steel ball is 46 ms$^{-1}$.
Option ‘D’ is correct
Note: A moving object possesses momentum, which is a property determined by its mass and motion and equal to the product of the object's mass and velocity. The rate at which momentum changes is the same as force. Force is defined as mass times acceleration for a constant mass.
Formula Used:
${\rm{F}}\Delta {\rm{t}} = \Delta p$
Whereas F is the force applied.
$\Delta {\rm{t}}$ is the change in time.
$\Delta p$ change in momentum.
Complete step by step solution:
As pe question values of F = 1200 N
t = 25 ms i.e., $\dfrac{{25}}{{1000}}$ and
m = 0.5 kg
v = -14 (negative because in opposite direction)
Also, we know that momentum is nothing but the product of mass and velocity.
Now, substituting accordingly,
$\begin{array}{c}
1200 \times \dfrac{{25}}{{1000}} = 0.5\left[ {v - \left( { - 14} \right)} \right]\\
\Rightarrow 1.2 \times 50 = v + 14\\
\Rightarrow v = 60 - 14\\
\Rightarrow v = 46
\end{array}$
Hence, the final speed of the steel ball is 46 ms$^{-1}$.
Option ‘D’ is correct
Note: A moving object possesses momentum, which is a property determined by its mass and motion and equal to the product of the object's mass and velocity. The rate at which momentum changes is the same as force. Force is defined as mass times acceleration for a constant mass.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

