
A crown made of gold and copper weights $210g$ in air and $198g$ in water. The weight of gold in the crown is: (given: density of gold = $19.3gm/cm^3$ and density of copper = $8.5gm/cm^3$.)
A) 93g
B) 100g
C) 150g
D) 193g
Answer
232.8k+ views
Hint: Weight is defined as the force exerted on a body by gravity. Density is defined as a mass of a unit volume of a substance. Buoyancy is the force that causes the objects to float. It is caused due to the differences in pressure that are acting on the opposite side of the object which is immersed in a static fluid.
Complete step by step solution:
Given data:
Weight of crown in air = $210 g$
Weight of crown in water = $198 g$
The density of gold = $19.3 gm/cm^3$
The density of copper = $8.5 gm/cm^3$
Let the volume of gold be $V_g$ and the volume of copper be $V_c$
$ \Rightarrow $ $19.3 V_g $ + $8.5 V_c = 210$ -------- (1 )
The Buoyancy force in water results in a loss of weight of 12 gm
$ \Rightarrow $Buoyancy force, $B = 12 gm \times g$
$ \Rightarrow $Buoyancy force, B $ = $$\left( {{V_g} + {V_c}} \right)g = 12g$
$ \Rightarrow $$\left( {{V_g} + {V_c}} \right) = 12$-------- $($2 )
On solving the two equations, we get
$V_g = 10$ and $V_c = 2$
Thus the weight of gold $ = $10 $ \times $19.3 $ = $193 gm
Hence the correct option is D.
Note: 1) Buoyancy can also be defined as the upward force applied by the fluid on the object or the body when an object is kept in or submerged in the fluid.
2) Density is a derived quantity. It is defined as a measure of the amount of matter which is packed into a measured volume.
3) Weight is a force acting on the matter.
Complete step by step solution:
Given data:
Weight of crown in air = $210 g$
Weight of crown in water = $198 g$
The density of gold = $19.3 gm/cm^3$
The density of copper = $8.5 gm/cm^3$
Let the volume of gold be $V_g$ and the volume of copper be $V_c$
$ \Rightarrow $ $19.3 V_g $ + $8.5 V_c = 210$ -------- (1 )
The Buoyancy force in water results in a loss of weight of 12 gm
$ \Rightarrow $Buoyancy force, $B = 12 gm \times g$
$ \Rightarrow $Buoyancy force, B $ = $$\left( {{V_g} + {V_c}} \right)g = 12g$
$ \Rightarrow $$\left( {{V_g} + {V_c}} \right) = 12$-------- $($2 )
On solving the two equations, we get
$V_g = 10$ and $V_c = 2$
Thus the weight of gold $ = $10 $ \times $19.3 $ = $193 gm
Hence the correct option is D.
Note: 1) Buoyancy can also be defined as the upward force applied by the fluid on the object or the body when an object is kept in or submerged in the fluid.
2) Density is a derived quantity. It is defined as a measure of the amount of matter which is packed into a measured volume.
3) Weight is a force acting on the matter.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

