
A composite wire of uniform diameter of $3.0mm$ consisting of a copper wire of length $2.2m$ and a steel wire of length $1.6m$ stretches under a load by $0.7mm$ . Calculate the load, given that the Young’s modulus for copper is $1.1 \times {10^{11}}Pa$ and for steel is $2.0 \times {10^{11}}Pa$ .
Answer
233.1k+ views
Hint: Start with finding the radius of the wire then find the change in length of both the copper and steel wire when the load is applied. After that use the formula of the force in terms of young’s modulus and length of the wire and put all the values in the formula and get the required answer.
Complete answer:
According to the question,
The diameter of the wire is $3.0mm$.
So, the radius of wire will be, $r = \dfrac{3}{2}mm = 1.5 \times {10^{ - 3}}m$
Since the area of cross-section A of each wire is exactly the same, the stress is the same for both wires.
$Stress=\dfrac {F}{A}=y\times{strain}=y\dfrac {\Delta~l}{l}$
Now the force per unit area will be equal for copper and steel:
We know, $Y=\frac{F/A}{\Delta~l/l}$
Therefore, $\dfrac{F}{A} = Y \times \dfrac{{\Delta l}}{l}$
Equating for both the copper and steel, we get;
${Y_{Cu}} \times \dfrac{{\Delta {l_{Cu}}}}{{{l_{Cu}}}} = {Y_{St}} \times \dfrac{{\Delta {l_{St}}}}{{{l_{St}}}}$
Rearranging the above equation and outing values from the question, we get;
$\dfrac{{\Delta {l_{Cu}}}}{{\Delta {l_{St}}}} = \dfrac{{{Y_{St}} \times {l_{Cu}}}}{{{Y_{Cu}} \times {l_{St}}}} = \dfrac{{2 \times {{10}^{11}} \times 2.2}}{{1.1 \times {{10}^{11}} \times 1.6}}$
By solving, we get;
$\Delta {l_{Cu}} = 2.5\Delta {l_{St}}$
As $\Delta {l_{Cu}} + \Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
Now, $2.5\Delta {l_{st}} + \Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
$3.5\Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
On solving $\Delta {l_{St}} = 2.0 \times {10^{ - 4}}$
Therefore, $\Delta {l_{Cu}} = 2.5\Delta {l_{St}} = 2.5 \times 2 \times {10^{ - 4}} = 5 \times {10^{ - 4}}$
We know that;
$\dfrac{F}{A} = Y\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Therefore, $F = \dfrac{{A \times Y \times \Delta l}}{l}$
Taking value for copper wire, $F = \dfrac{{\pi {r^2} \times {Y_{Cu}} \times \Delta {l_{Cu}}}}{{{l_{Cu}}}}$
Putting all the values, we get;
$F = \dfrac{{3.14{{\left( {1.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)}^2} \times 1.1 \times {{10}^{11}} \times 5 \times {{10}^{ - 4}}}}{{2.2}} = 176.8N$
The load will be 176.8N.
Note: Be careful about the unit of the quantity given, change all the quantities in the same unit while putting in the formula and then solve it otherwise you will get the wrong answer. Also, use the correct formula for the load applied here, it was in terms of area, Young’s modulus, and the change in length.
Complete answer:
According to the question,
The diameter of the wire is $3.0mm$.
So, the radius of wire will be, $r = \dfrac{3}{2}mm = 1.5 \times {10^{ - 3}}m$
Since the area of cross-section A of each wire is exactly the same, the stress is the same for both wires.
$Stress=\dfrac {F}{A}=y\times{strain}=y\dfrac {\Delta~l}{l}$
Now the force per unit area will be equal for copper and steel:
We know, $Y=\frac{F/A}{\Delta~l/l}$
Therefore, $\dfrac{F}{A} = Y \times \dfrac{{\Delta l}}{l}$
Equating for both the copper and steel, we get;
${Y_{Cu}} \times \dfrac{{\Delta {l_{Cu}}}}{{{l_{Cu}}}} = {Y_{St}} \times \dfrac{{\Delta {l_{St}}}}{{{l_{St}}}}$
Rearranging the above equation and outing values from the question, we get;
$\dfrac{{\Delta {l_{Cu}}}}{{\Delta {l_{St}}}} = \dfrac{{{Y_{St}} \times {l_{Cu}}}}{{{Y_{Cu}} \times {l_{St}}}} = \dfrac{{2 \times {{10}^{11}} \times 2.2}}{{1.1 \times {{10}^{11}} \times 1.6}}$
By solving, we get;
$\Delta {l_{Cu}} = 2.5\Delta {l_{St}}$
As $\Delta {l_{Cu}} + \Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
Now, $2.5\Delta {l_{st}} + \Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
$3.5\Delta {l_{St}} = 0.7 \times {10^{ - 3}}$
On solving $\Delta {l_{St}} = 2.0 \times {10^{ - 4}}$
Therefore, $\Delta {l_{Cu}} = 2.5\Delta {l_{St}} = 2.5 \times 2 \times {10^{ - 4}} = 5 \times {10^{ - 4}}$
We know that;
$\dfrac{F}{A} = Y\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Therefore, $F = \dfrac{{A \times Y \times \Delta l}}{l}$
Taking value for copper wire, $F = \dfrac{{\pi {r^2} \times {Y_{Cu}} \times \Delta {l_{Cu}}}}{{{l_{Cu}}}}$
Putting all the values, we get;
$F = \dfrac{{3.14{{\left( {1.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)}^2} \times 1.1 \times {{10}^{11}} \times 5 \times {{10}^{ - 4}}}}{{2.2}} = 176.8N$
The load will be 176.8N.
Note: Be careful about the unit of the quantity given, change all the quantities in the same unit while putting in the formula and then solve it otherwise you will get the wrong answer. Also, use the correct formula for the load applied here, it was in terms of area, Young’s modulus, and the change in length.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

