
A circular loop of area \[1c{m^2}\], carrying a current of $10\,A$, is placed in a magnetic field of $0.1\,T$ perpendicular to the plane of the loop. The torque on the loop due to the magnetic field is?
A. Zero
B. \[{10^{ - 4}}N - m\]
C. \[{10^{ - 2}}N - m\]
D. 1 N m
Answer
232.8k+ views
Hint:Torque on the current loop, also known as the magnetic moment, is the product of the current in the loop, the area of cross-section made by the loop, the number of loops that are present and the magnetic field on the loop.
Formula Used:
\[T = NBiA\sin \theta \]
where $T$ is the torque, $N$ is the number of loops, $B$ is the magnetic field, $i$ is the current, A is the area, and \[\theta \] is the angle.
Complete step by step solution:
We have been given that the area of the loop is \[A = 1\,c{m^2}\], carrying a current $i = 10\, A$, placed in a magnetic field of $B = 0.1\,T$ and we have to find the torque on loop due to magnetic field.
We can say that the number of loops is $N = 1$, and as there is a whole loop, we can say that the angle made by the loop is 360 degrees. We can find the torque on the loop as,
\[T = NBiA\sin \theta \\
\Rightarrow T = 1 \times 0.1 \times 10 \times 1 \times \sin \left( {{{360}^ \circ }} \right) \\
\Rightarrow T = 1 \times 0 \\
\therefore T = 0 \]
So, option A zero is the required torque on the loop or required solution.
Note: The angle of loop made should always be mentioned while finding the torque of loop due to its magnetic field. Always see that the measurements are in the same unit to make any calculations.
Formula Used:
\[T = NBiA\sin \theta \]
where $T$ is the torque, $N$ is the number of loops, $B$ is the magnetic field, $i$ is the current, A is the area, and \[\theta \] is the angle.
Complete step by step solution:
We have been given that the area of the loop is \[A = 1\,c{m^2}\], carrying a current $i = 10\, A$, placed in a magnetic field of $B = 0.1\,T$ and we have to find the torque on loop due to magnetic field.
We can say that the number of loops is $N = 1$, and as there is a whole loop, we can say that the angle made by the loop is 360 degrees. We can find the torque on the loop as,
\[T = NBiA\sin \theta \\
\Rightarrow T = 1 \times 0.1 \times 10 \times 1 \times \sin \left( {{{360}^ \circ }} \right) \\
\Rightarrow T = 1 \times 0 \\
\therefore T = 0 \]
So, option A zero is the required torque on the loop or required solution.
Note: The angle of loop made should always be mentioned while finding the torque of loop due to its magnetic field. Always see that the measurements are in the same unit to make any calculations.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

