
A bullet of mass \[50g\] is fired from below into the bob of mass $450g$ of a long simple pendulum as shown in figure. The bullet remains inside the bob and the bob rises through a height of $1.8m$ . find the speed of the bullet. Take $g = 10m{s^{ - 2}}$
1. $60m{s^{ - 1}}$
2. $120m{s^{ - 1}}$
3. $50m{s^{ - 1}}$
4. $70m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint We will use the principle of conservation of linear momentum to find relation between velocity of combination and velocity of bullet. Then we will use a third equation of motion to find the required velocity.
Complete Step by step solution
Given: mass of bullet= $m = 50g$
Mass of bob= $M = 450g$
Let us assume velocity of bullet be v and velocity of combination of bullet and bob be V.
Now by principle of conservation of linear momentum we have,
$mv = (m + M)V$
Putting value of m and M we get,
$
V = \dfrac{{(0.05kg)v}}{{(0.05kg + 0.45kg)}} \\
V = \dfrac{v}{{10}}......(1) \\
$
Now since, the string becomes loose and the bob will go up with a deceleration of $g = 10m{s^{ - 2}}$.
Therefore, it comes to rest at a height of $1.8m$
Using third equation of motion we get,
${v^2} = {u^2} + 2as$
Here,
$
u = V \\
v = 0 \\
a = - g \\
s = 1.8m \\
$
Hence using above values, we get,
$
0 = {V^2} - 2 \times 10 \times 1.8 \\
\\
$
Using equation (1), in above equation we get,
$
{\left( {\dfrac{v}{{10}}} \right)^2} = 36 \\
v = 60m{s^{ - 1}} \\
$
Hence the velocity of bullet is $60m{s^{ - 1}}$
Option (1) is correct.
Note Since the motion of bob after being hit by a bullet is against the gravitational acceleration hence its value is taken negative. This negative acceleration is called acceleration which finally leads to bob at rest after reaching a certain height.
Complete Step by step solution
Given: mass of bullet= $m = 50g$
Mass of bob= $M = 450g$
Let us assume velocity of bullet be v and velocity of combination of bullet and bob be V.
Now by principle of conservation of linear momentum we have,
$mv = (m + M)V$
Putting value of m and M we get,
$
V = \dfrac{{(0.05kg)v}}{{(0.05kg + 0.45kg)}} \\
V = \dfrac{v}{{10}}......(1) \\
$
Now since, the string becomes loose and the bob will go up with a deceleration of $g = 10m{s^{ - 2}}$.
Therefore, it comes to rest at a height of $1.8m$
Using third equation of motion we get,
${v^2} = {u^2} + 2as$
Here,
$
u = V \\
v = 0 \\
a = - g \\
s = 1.8m \\
$
Hence using above values, we get,
$
0 = {V^2} - 2 \times 10 \times 1.8 \\
\\
$
Using equation (1), in above equation we get,
$
{\left( {\dfrac{v}{{10}}} \right)^2} = 36 \\
v = 60m{s^{ - 1}} \\
$
Hence the velocity of bullet is $60m{s^{ - 1}}$
Option (1) is correct.
Note Since the motion of bob after being hit by a bullet is against the gravitational acceleration hence its value is taken negative. This negative acceleration is called acceleration which finally leads to bob at rest after reaching a certain height.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

