
A bullet of mass $0.1kg$ is fired on a wooden block to pierce through it, but it stops after moving a distance of $50cm$ into it. If the velocity of the bullet before hitting the wood is $10m{s^{ - 1}}$ and it slows down with uniform deceleration, then the magnitude of effective retarding force on the bullet is ‘$x$’ N. The value of ‘x’ to the nearest integer is?
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first calculate the retarding acceleration produced on the bullet while piercing through the wooden block using equations of motion, and then using the formula of force we will solve for retarding force acting on the bullet.
Formula used:
Newton’s equation of motion is,
${v^2} - {u^2} = 2aS
where, v is the final velocity of the body, u is the initial velocity of the body, a is acceleration and S is the distance covered by the body.
Complete step by step solution:
We have given that just before hitting the wooden block the initial velocity of the bullet is $u = 10m{s^{ - 1}}$ and it stops after covering a distance of $S = 50cm = 0.5m$ since bullet stops which means final velocity is $v = 0$ let ‘a’ be the acceleration of the bullet so using equation ${v^2} - {u^2} = 2aS$ and putting required values, we get;
$0 - 100 = 2a(0.5) \\
\Rightarrow a = - 100\,m{s^{ - 2}} \\ $
Now, The mass of the bullet is given as $m = 0.1kg$ so the force acting on the bullet is given as $F = ma$ on putting the values, we get
$F = - 0.1 \times 100 \\
\therefore F = - 10N $
It’s given to us that the magnitude of retarding force is $x$ N. So as we found the magnitude of retarding force is $10N$.
Hence, the value of $x$ is $10N$.
Note: It should be remembered that the negative sign of acceleration and force indicates that acceleration is reading in nature which means acceleration is decreasing with time and finally becomes zero and the bullet stops and so the force is retarding in nature.
Formula used:
Newton’s equation of motion is,
${v^2} - {u^2} = 2aS
where, v is the final velocity of the body, u is the initial velocity of the body, a is acceleration and S is the distance covered by the body.
Complete step by step solution:
We have given that just before hitting the wooden block the initial velocity of the bullet is $u = 10m{s^{ - 1}}$ and it stops after covering a distance of $S = 50cm = 0.5m$ since bullet stops which means final velocity is $v = 0$ let ‘a’ be the acceleration of the bullet so using equation ${v^2} - {u^2} = 2aS$ and putting required values, we get;
$0 - 100 = 2a(0.5) \\
\Rightarrow a = - 100\,m{s^{ - 2}} \\ $
Now, The mass of the bullet is given as $m = 0.1kg$ so the force acting on the bullet is given as $F = ma$ on putting the values, we get
$F = - 0.1 \times 100 \\
\therefore F = - 10N $
It’s given to us that the magnitude of retarding force is $x$ N. So as we found the magnitude of retarding force is $10N$.
Hence, the value of $x$ is $10N$.
Note: It should be remembered that the negative sign of acceleration and force indicates that acceleration is reading in nature which means acceleration is decreasing with time and finally becomes zero and the bullet stops and so the force is retarding in nature.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

