
A bomb is 12 kg and divides into two parts whose ratio of masses is 1:3. If the kinetic energy of a smaller part is 216 J, then the momentum of a bigger part in kg-m/sec will be
A. 36
B. 72
C. 108
D. Data is incomplete
Answer
232.8k+ views
Hint:To solve this problem first we have to find the velocity of the bigger part by using the principle of conservation of momentum. Then we can use the formula for kinetic energy and use the values accordingly.
Formula used:
Momentum is given as,
\[p = m \times v\]
Where m is mass
v is velocity
By law of conservation of momentum,
Total initial momentum of the system is equal to the total final momentum of the system
Complete answer:
Given mass of a bomb, m = 12kg
The ratio of masses of the smaller part of the bomb to the bigger part is, \[{m_A}:{m_B} = 1:3\]
The final kinetic energy of the smaller part, \[K{E_A} = 216J\]
Let the final velocity of the smaller part and the bigger part be \[{v_A}\]and \[{v_B}\].
Initial momentum of a system is zero.
The final momentum of the system is the sum of the momentum of A and B as,
\[{m_A}{v_A} + {m_B}{v_B} = {m_A}({v_A} + 3{v_B})\]
By law of conservation of momentum,
Total initial momentum of the system = Total final momentum of the system
\[{m_A}({v_A} + 3{v_B}) = 0\]
\[{v_B} = - \dfrac{{{v_A}}}{3}\] …. (1)
Here, we get the velocity of the bigger part as one-third of the velocity of the smaller part.
Now it is given that final kinetic energy of the smaller part, \[K{E_A} = 216J\]
\[\dfrac{1}{2}{m_A}{v_A}^2 = 216\]
\[\dfrac{1}{2} \times 3 \times {v_A}^2 = 216\]
\[{v_A}^2 = \dfrac{{2 \times 216}}{3}\]
\[{v_A}^2 = 144\]
\[{v_A} = 12m/s\] …. (2)
Here we get the velocity of mass A is \[{v_A} = 12m/s\]
Now momentum of mass B, \[{m_B}{v_B}\]is
\[{m_B}{v_B} = 9 \times ( - \dfrac{{{v_A}}}{3})\] (Using equation 1)
\[{m_B}{v_B} = - 3{v_A}\]
By using equation (2), we get the magnitude of the momentum as,
\[{m_B}{v_B} = 3 \times 12 = 36{\rm{ kg m/s}}\]
Hence option A is the correct answer
Note: Here we use the concept of conservation of linear momentum. In condition for more than two pieces also, linear momentum would have been conserved. As velocity is a vector quantity, it will depend on direction too. A positive sign indicates bodies are moving in the same direction, whereas a negative sign indicates that they are moving in the opposite direction.
Formula used:
Momentum is given as,
\[p = m \times v\]
Where m is mass
v is velocity
By law of conservation of momentum,
Total initial momentum of the system is equal to the total final momentum of the system
Complete answer:
Given mass of a bomb, m = 12kg
The ratio of masses of the smaller part of the bomb to the bigger part is, \[{m_A}:{m_B} = 1:3\]
The final kinetic energy of the smaller part, \[K{E_A} = 216J\]
Let the final velocity of the smaller part and the bigger part be \[{v_A}\]and \[{v_B}\].
Initial momentum of a system is zero.
The final momentum of the system is the sum of the momentum of A and B as,
\[{m_A}{v_A} + {m_B}{v_B} = {m_A}({v_A} + 3{v_B})\]
By law of conservation of momentum,
Total initial momentum of the system = Total final momentum of the system
\[{m_A}({v_A} + 3{v_B}) = 0\]
\[{v_B} = - \dfrac{{{v_A}}}{3}\] …. (1)
Here, we get the velocity of the bigger part as one-third of the velocity of the smaller part.
Now it is given that final kinetic energy of the smaller part, \[K{E_A} = 216J\]
\[\dfrac{1}{2}{m_A}{v_A}^2 = 216\]
\[\dfrac{1}{2} \times 3 \times {v_A}^2 = 216\]
\[{v_A}^2 = \dfrac{{2 \times 216}}{3}\]
\[{v_A}^2 = 144\]
\[{v_A} = 12m/s\] …. (2)
Here we get the velocity of mass A is \[{v_A} = 12m/s\]
Now momentum of mass B, \[{m_B}{v_B}\]is
\[{m_B}{v_B} = 9 \times ( - \dfrac{{{v_A}}}{3})\] (Using equation 1)
\[{m_B}{v_B} = - 3{v_A}\]
By using equation (2), we get the magnitude of the momentum as,
\[{m_B}{v_B} = 3 \times 12 = 36{\rm{ kg m/s}}\]
Hence option A is the correct answer
Note: Here we use the concept of conservation of linear momentum. In condition for more than two pieces also, linear momentum would have been conserved. As velocity is a vector quantity, it will depend on direction too. A positive sign indicates bodies are moving in the same direction, whereas a negative sign indicates that they are moving in the opposite direction.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

