
A block of mass M = 5 Kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2. When a force F = 40 N is applied in horizontal direction, the acceleration of the block will be then $(g = 10m/{s^2})$ .
A. $6.00m/{\operatorname{s} ^2}$
B. $8.0m/{s^2}$
C. $3.17m/{s^2}$
D. $10.0m/{s^2}$
Answer
233.1k+ views
Hint:First start with finding the resultant force on the block of mass 5 Kg given and then use the Newton’s law for finding acceleration and then put the value of the resultant force on the block and the value of the mass of the body and get the required answer for the acceleration of the block.
Formula used:
1. Frictional force, ${F_k} = \mu R$
R is normal reaction on the body.
2. R=mg
Where, m is mass of the body
3. $\Sigma F = ma$
Where, F is the net force.
And a is acceleration.
Complete answer:
Normal reaction force on the body given is R =mg
$R = 5 \times 10 = 50N$
Horizontal force on the given body, ${F_H} = 40N$ (given)
Frictional force acting on the given body, ${F_k} = \mu R = 0.2 \times 50 = 10N$
Now, the net or resultant force on the body , ${F_{net}} = {F_H} - {F_k}$
${F_{net}} = 30N$
Now, using Newton’s law;
$\Sigma F = {F_{net}} = ma$
$30 = 5 \times a$
$a = 6m/{s^2}$
Hence, the correct answer is Option(A).
Note: Be careful about the vertical and horizontal component of all the forces acting on the block and find the value of the resultant or net force acting on the given block accordingly. Also check all the units of all the quantities given before putting the values in the required equation.
Formula used:
1. Frictional force, ${F_k} = \mu R$
R is normal reaction on the body.
2. R=mg
Where, m is mass of the body
3. $\Sigma F = ma$
Where, F is the net force.
And a is acceleration.
Complete answer:
Normal reaction force on the body given is R =mg
$R = 5 \times 10 = 50N$
Horizontal force on the given body, ${F_H} = 40N$ (given)
Frictional force acting on the given body, ${F_k} = \mu R = 0.2 \times 50 = 10N$
Now, the net or resultant force on the body , ${F_{net}} = {F_H} - {F_k}$
${F_{net}} = 30N$
Now, using Newton’s law;
$\Sigma F = {F_{net}} = ma$
$30 = 5 \times a$
$a = 6m/{s^2}$
Hence, the correct answer is Option(A).
Note: Be careful about the vertical and horizontal component of all the forces acting on the block and find the value of the resultant or net force acting on the given block accordingly. Also check all the units of all the quantities given before putting the values in the required equation.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

