
The internal energy change (in J) when \[90{\text{ }}g\] of water undergoes complete evaporation at \[100^\circ C\] is__________.
(Given: \[\Delta {H_{vap}}\] for water at 373 K \[ = 41{\text{ }}kJ/mol\] ,\[R = 8.314{\text{ }}J\,{K^{-1}}\,mo{l^{-1}}\] )
Answer
233.1k+ views
Hint: Thermal energy is another name for internal energy. It is the energy of a substance as a result of the kinetic and potential energies connected to the ad hoc motion of all the constituent particles. The English letter "U" is used to represent it.
Formula Used:
The relationship between internal energy and enthalpy is as follows:
\[\Delta H = \Delta U + \Delta nRT\]
Here, \[\Delta H\] is change in enthalpy, \[\Delta U\] change in internal energy, \[\Delta {n_g}\] is the change in the moles, \[R\] is gas constant, \[T\] is temperature.
Complete Step by Step Solution:
The given data is as follows:
\[R = 8.314{\text{ }}J\,{K^{-1}}\,mo{l^{-1}}\]
\[ T = 100^\circ C \\
\Rightarrow T = 100 + 273 \\
\Rightarrow T = 373\,K \\ \]
Firstly, to understand the concept behind this question we should know the enthalpy of vaporisation.
Enthalpy of vaporisation is the difference in enthalpy that occurs when a liquid transforms into a vapour or when a vapour transforms into a liquid state.
\[\Delta {H_{vap}} = 41{\text{ }}kJ/mol\]
\[\Delta {H_{vap}}\] is given for 1 mol. \[\Delta {H_{vap}}\] for \[18\,g\] is \[41\,kJ\].
Calculate the value of \[\Delta {H_{vap}}\] for \[90{\text{ }}g\] or \[5\,mol\] of water as follows:
\[ \Delta {H_{vap}} = 41 \times 5\,kJ \\
\Rightarrow \Delta {H_{vap}} = 205\,kJ \\
\Rightarrow \Delta {H_{vap}} = 205000\,J \\ \]
The chemical equation for the reaction is as follows:
\[{H_2}O(l)\xrightarrow{{}}{H_2}O(g)\]
We know that,
\[\Delta H = \Delta U + \Delta nRT\]
Substituting the values,
\[ 205000 = \Delta U + \left( 5 \right)\left( {8.314} \right)\left( {373} \right) \\
\Rightarrow \Delta U = 205000 - 15505.61 \\
\Rightarrow \Delta U = 189494.39\,J \\ \]
Therefore, the change in internal energy is \[189494.39\,J\] .
Additional Information: The sum of the translational, rotational, binding and chemical energies of each particle in the system is the total internal energy formula. Potential energy is a component of internal energy. Chemical bonding, attraction, or repulsion serve as storage sites for potential energy. Additionally, kinetic energy is produced by the movement, translation, rotation, and vibration of the system's particles.
Note: A small quantity of heat from the environment is absorbed as a liquid evaporates. According to the discussion above, enthalpy refers to the entire amount of energy that a system has stored. So, since this process absorbs heat, which is also a type of energy, we may say that evaporation of the liquid is performed by an increase in enthalpy.
Formula Used:
The relationship between internal energy and enthalpy is as follows:
\[\Delta H = \Delta U + \Delta nRT\]
Here, \[\Delta H\] is change in enthalpy, \[\Delta U\] change in internal energy, \[\Delta {n_g}\] is the change in the moles, \[R\] is gas constant, \[T\] is temperature.
Complete Step by Step Solution:
The given data is as follows:
\[R = 8.314{\text{ }}J\,{K^{-1}}\,mo{l^{-1}}\]
\[ T = 100^\circ C \\
\Rightarrow T = 100 + 273 \\
\Rightarrow T = 373\,K \\ \]
Firstly, to understand the concept behind this question we should know the enthalpy of vaporisation.
Enthalpy of vaporisation is the difference in enthalpy that occurs when a liquid transforms into a vapour or when a vapour transforms into a liquid state.
\[\Delta {H_{vap}} = 41{\text{ }}kJ/mol\]
\[\Delta {H_{vap}}\] is given for 1 mol. \[\Delta {H_{vap}}\] for \[18\,g\] is \[41\,kJ\].
Calculate the value of \[\Delta {H_{vap}}\] for \[90{\text{ }}g\] or \[5\,mol\] of water as follows:
\[ \Delta {H_{vap}} = 41 \times 5\,kJ \\
\Rightarrow \Delta {H_{vap}} = 205\,kJ \\
\Rightarrow \Delta {H_{vap}} = 205000\,J \\ \]
The chemical equation for the reaction is as follows:
\[{H_2}O(l)\xrightarrow{{}}{H_2}O(g)\]
We know that,
\[\Delta H = \Delta U + \Delta nRT\]
Substituting the values,
\[ 205000 = \Delta U + \left( 5 \right)\left( {8.314} \right)\left( {373} \right) \\
\Rightarrow \Delta U = 205000 - 15505.61 \\
\Rightarrow \Delta U = 189494.39\,J \\ \]
Therefore, the change in internal energy is \[189494.39\,J\] .
Additional Information: The sum of the translational, rotational, binding and chemical energies of each particle in the system is the total internal energy formula. Potential energy is a component of internal energy. Chemical bonding, attraction, or repulsion serve as storage sites for potential energy. Additionally, kinetic energy is produced by the movement, translation, rotation, and vibration of the system's particles.
Note: A small quantity of heat from the environment is absorbed as a liquid evaporates. According to the discussion above, enthalpy refers to the entire amount of energy that a system has stored. So, since this process absorbs heat, which is also a type of energy, we may say that evaporation of the liquid is performed by an increase in enthalpy.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

