
How many moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide?
(A) 1.0
(B) 2.0
(C) 3.0
(D) 4.0
(E) 5.0
Answer
232.8k+ views
Hint: The number of moles can be calculated from the molar mass of the substance to be formed and its respective weight.
Complete step by step answer: The reaction of water with calcium oxide can be represented as below:
$Cao + H_2O \rightarrow Ca(OH)_2$
We can see that one mole of CaO gives 1 mole of calcium hydroxide,\[{\text{Ca}}{\left( {{\text{OH}}} \right)_{\text{2}}}\].
Now, we need to find the molar mass of calcium hydroxide.
For that, we need to know the atomic mass of Calcium, oxygen and hydrogen that is the constituent atoms of calcium hydroxide.
Atomic mass of Calcium = 40 g/mol
Atomic mass of oxygen = 16 g/mol
Atomic mass of hydrogen = 2 g/mol
Molar mass of Calcium hydroxide = 40 + 2(16 x 1) = 74 g/mol
Therefore, 1 mole of calcium hydroxide has 74g.
⟹ 74 grams of calcium hydroxide = 1 mole
⟹ 370 grams of calcium hydroxide = x moles
⟹ x = $\dfrac{{{\text{370}}}}{{{\text{74}}}}{\text{ = 5}}{\text{.0}}$ moles
Hence, 5.0 moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide.
So, the correct option is E.
Additional Information: A mole is the SI unit to measure the amount of substance. Avogadro number is defined as the number of atoms present in 12g of carbon-12. The value of Avogadro number is\[{\text{6}}{\text{.023 x 1}}{{\text{0}}^{{\text{23}}}}\] molecules/atoms. It is denoted as\[{\text{\;}}{{\text{N}}_{\text{A}}}\]. Therefore, number of moles can also be calculated from Avogadro number.
\[{\text{Number of moles = }}\dfrac{{{\text{Number of particles}}}}{{{\text{Avogadro Number}}}}\]
Note: Another shortcut method to solve:
Given- Mass = 370g; Molar mass of calcium hydroxide = 74g/mol
Number of moles, n = $\dfrac{{{\text{Given Mass}}}}{{{\text{Molecular mass}}}} = \dfrac{{370}}{{74}} = 5{\text{ moles}}$
Complete step by step answer: The reaction of water with calcium oxide can be represented as below:
$Cao + H_2O \rightarrow Ca(OH)_2$
We can see that one mole of CaO gives 1 mole of calcium hydroxide,\[{\text{Ca}}{\left( {{\text{OH}}} \right)_{\text{2}}}\].
Now, we need to find the molar mass of calcium hydroxide.
For that, we need to know the atomic mass of Calcium, oxygen and hydrogen that is the constituent atoms of calcium hydroxide.
Atomic mass of Calcium = 40 g/mol
Atomic mass of oxygen = 16 g/mol
Atomic mass of hydrogen = 2 g/mol
Molar mass of Calcium hydroxide = 40 + 2(16 x 1) = 74 g/mol
Therefore, 1 mole of calcium hydroxide has 74g.
⟹ 74 grams of calcium hydroxide = 1 mole
⟹ 370 grams of calcium hydroxide = x moles
⟹ x = $\dfrac{{{\text{370}}}}{{{\text{74}}}}{\text{ = 5}}{\text{.0}}$ moles
Hence, 5.0 moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide.
So, the correct option is E.
Additional Information: A mole is the SI unit to measure the amount of substance. Avogadro number is defined as the number of atoms present in 12g of carbon-12. The value of Avogadro number is\[{\text{6}}{\text{.023 x 1}}{{\text{0}}^{{\text{23}}}}\] molecules/atoms. It is denoted as\[{\text{\;}}{{\text{N}}_{\text{A}}}\]. Therefore, number of moles can also be calculated from Avogadro number.
\[{\text{Number of moles = }}\dfrac{{{\text{Number of particles}}}}{{{\text{Avogadro Number}}}}\]
Note: Another shortcut method to solve:
Given- Mass = 370g; Molar mass of calcium hydroxide = 74g/mol
Number of moles, n = $\dfrac{{{\text{Given Mass}}}}{{{\text{Molecular mass}}}} = \dfrac{{370}}{{74}} = 5{\text{ moles}}$
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

