
If one score oranges cost Rs. 45, how many oranges can be bought for Rs. 72? (1 score=20).
Answer
589.2k+ views
Hint: Using the points that a score of oranges contains 20 oranges and the cost of each score of orange is Rs. 45, find the cost of each orange. After that divide Rs. 72 by the cost of each orange to get the number of oranges that can be bought for Rs. 72. The method is called the unitary method.
Complete step-by-step solution -
It is given that the cost of one score of orange is Rs. 45. We know that 1 score of orange actually refers to 20 oranges. So, we can say that the cost of 20 oranges is Rs. 45.
Now let the cost of one orange be Rs. x. Therefore, we can say that:
$20x=45$
$\Rightarrow x=\dfrac{45}{20}=\dfrac{9}{4}$
So, the cost of one orange is Rs. $\dfrac{9}{4}$ .
Now, we will divide Rs. 72 by the cost of each orange to get the number of oranges that can be bought for Rs. 72.
$\therefore \text{Number of oranges=}\dfrac{72}{x}=\dfrac{\dfrac{72}{1}}{\dfrac{9}{4}}=\dfrac{72\times 4}{9}=32$
So, we can buy 32 oranges for Rs. 72, provided that the cost one score oranges is Rs. 45.
Note: Be careful with the signs and calculations as in such questions, the possibility of making a mistake is either of the sign or a calculation error. It is also important that you know the number of objects contained in one Dozen is twelve, in one score is 20 and other number related quantities for a given object.
Complete step-by-step solution -
It is given that the cost of one score of orange is Rs. 45. We know that 1 score of orange actually refers to 20 oranges. So, we can say that the cost of 20 oranges is Rs. 45.
Now let the cost of one orange be Rs. x. Therefore, we can say that:
$20x=45$
$\Rightarrow x=\dfrac{45}{20}=\dfrac{9}{4}$
So, the cost of one orange is Rs. $\dfrac{9}{4}$ .
Now, we will divide Rs. 72 by the cost of each orange to get the number of oranges that can be bought for Rs. 72.
$\therefore \text{Number of oranges=}\dfrac{72}{x}=\dfrac{\dfrac{72}{1}}{\dfrac{9}{4}}=\dfrac{72\times 4}{9}=32$
So, we can buy 32 oranges for Rs. 72, provided that the cost one score oranges is Rs. 45.
Note: Be careful with the signs and calculations as in such questions, the possibility of making a mistake is either of the sign or a calculation error. It is also important that you know the number of objects contained in one Dozen is twelve, in one score is 20 and other number related quantities for a given object.
Recently Updated Pages
Master Class 6 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 6 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 6 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 6 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 6 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
How many seconds are there in an hour class 6 maths CBSE

How many millions make a billion class 6 maths CBSE

Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers

What is the capital city of Australia? A) Sydney B) Melbourne C) Brisbane D) Canberra

Four bells toll together at 900am They toll after 7811 class 6 maths CBSE

A clock is set to show the correct time at 11 am the class 6 maths CBSE


