
If 2 kg of almonds costs as much as 8 kg of walnuts and the cost of 5 kg of almonds and 16 kg of walnuts is Rs 1080. The cost of almonds per kg is.
a. Rs. 160
b. Rs. 150
c. Rs. 120
d. Rs. 140
Answer
594k+ views
Hint: In order to solve this question, we will consider the cost of 1 kg almonds as x and the cost of 1 kg walnuts as y and then we will form 2 linear equations of 2 variables then we will apply the substitution method to find the cost of almonds, that is, x.
Complete step-by-step answer:
In this question, we have been asked to find the cost of almonds when it is given that 2 kg of almonds cost as much as 8 kg of walnuts and the cost of 5 kg of almonds and 16 kg of walnuts is Rs 1080.
To solve this question, let us consider the cost of 1 kg almonds as Rs. x and the cost of 1 kg walnuts as Rs. y. So, according to the conditions given in the question, we can write,
2x = 8y ……… (i)
We have also been given that the cost of 5 kg of almonds and 16 kg of walnuts is Rs 1080. So, we can write it as,
5x + 16y = 1080 ……… (ii)
Now, from equation (i), we get $y=\dfrac{1}{4}x$ so, we will put this value of y in equation (ii). So, we will get,
$5x+16\times \dfrac{1}{4}x=1080$
Now, we will simplify it further to get the answer.
5x + 4x = 1080
Now, we know that like term add, so we get,
9x = 1080
Now, we will divide the whole equation by 9, so we get,
$x=\dfrac{1080}{9}=120$
Hence, we can say that the cost price of 1 kg almonds is Rs. 120. Therefore option (c) is the correct answer.
Note: We can also find the value of y first and then we can find the value of x by using the value of y. But that will increase the number of steps and there will be chances of calculation mistakes also. So, it is better to directly find the value of x. Also, we can find the value of x by elimination method.
Complete step-by-step answer:
In this question, we have been asked to find the cost of almonds when it is given that 2 kg of almonds cost as much as 8 kg of walnuts and the cost of 5 kg of almonds and 16 kg of walnuts is Rs 1080.
To solve this question, let us consider the cost of 1 kg almonds as Rs. x and the cost of 1 kg walnuts as Rs. y. So, according to the conditions given in the question, we can write,
2x = 8y ……… (i)
We have also been given that the cost of 5 kg of almonds and 16 kg of walnuts is Rs 1080. So, we can write it as,
5x + 16y = 1080 ……… (ii)
Now, from equation (i), we get $y=\dfrac{1}{4}x$ so, we will put this value of y in equation (ii). So, we will get,
$5x+16\times \dfrac{1}{4}x=1080$
Now, we will simplify it further to get the answer.
5x + 4x = 1080
Now, we know that like term add, so we get,
9x = 1080
Now, we will divide the whole equation by 9, so we get,
$x=\dfrac{1080}{9}=120$
Hence, we can say that the cost price of 1 kg almonds is Rs. 120. Therefore option (c) is the correct answer.
Note: We can also find the value of y first and then we can find the value of x by using the value of y. But that will increase the number of steps and there will be chances of calculation mistakes also. So, it is better to directly find the value of x. Also, we can find the value of x by elimination method.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE


