
An electric heater draws a current of $3.4A$ from the $220V$ supply line. What current will it draw when connected to the $110V$ supply line?
(A) $6.8A$
(B) $1.7A$
(C) $13.6A$
(D) $27.2A$
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to find the current during the supply line voltage, we can use the Ohm’s law which deals with the current flow. In order to find the current first we have to find the resistance that is created by current flowing through the water heater first hand.
Formula used:
By using the formula derived from Ohm’s law;
$V = IR$
Where $V$ denotes the voltage, $I$ denotes the current, $R$ denotes the resistance.
Complete step by step solution:
Given data:
Current drawn by the electric heater, $I = 3.4A$,
Voltage used by electric heater, $V = 220V$,
Another voltage, $V = 110V$

According to Ohm’s law the formula is;
$V = IR$
Since we have to find the resistance $R$ ;
By rearranging the formula, we get;
$R = \dfrac{V}{I}$
Substitute the values of voltage $V$ , the current $I$;
When the voltage $V = 220V$ is;
$\Rightarrow R = \dfrac{{220V}}{{3.4A}}$
On simplifying the above equation, we get;
$\Rightarrow R = 64.7 \Omega $
Therefore, the resistance on the electric heater is $R = 64.7 \Omega $ when the voltage is $V = 220V$

When the voltage on the electric heater is $V = 110V$ ;
$V = IR$
since we need current when $V = 110V$
by rearranging the formula;
$I = \dfrac{V}{R}$
Substitute the values of $V = 110V$ and $R = 64.7 \Omega $ ;
$\Rightarrow I = \dfrac{{110V}}{{64.7 \Omega }}$
On simplification we get;
$\Rightarrow I = 1.7A$
Therefore, the current drawn by the electric heater when it is connected to the supply line of $110V$ is $I = 1.7A$.
Hence, the option (B), $I = 1.7A$ is the correct answer.
Note: We have to keep in mind that the voltage of the supply line here varies, so we have to substitute the correct voltage value for every stage of the problem. At the end each solution we definitely have to add the appropriate S.I. unit to it. The voltage is directly proportional to the current and resistance.
Formula used:
By using the formula derived from Ohm’s law;
$V = IR$
Where $V$ denotes the voltage, $I$ denotes the current, $R$ denotes the resistance.
Complete step by step solution:
Given data:
Current drawn by the electric heater, $I = 3.4A$,
Voltage used by electric heater, $V = 220V$,
Another voltage, $V = 110V$

According to Ohm’s law the formula is;
$V = IR$
Since we have to find the resistance $R$ ;
By rearranging the formula, we get;
$R = \dfrac{V}{I}$
Substitute the values of voltage $V$ , the current $I$;
When the voltage $V = 220V$ is;
$\Rightarrow R = \dfrac{{220V}}{{3.4A}}$
On simplifying the above equation, we get;
$\Rightarrow R = 64.7 \Omega $
Therefore, the resistance on the electric heater is $R = 64.7 \Omega $ when the voltage is $V = 220V$

When the voltage on the electric heater is $V = 110V$ ;
$V = IR$
since we need current when $V = 110V$
by rearranging the formula;
$I = \dfrac{V}{R}$
Substitute the values of $V = 110V$ and $R = 64.7 \Omega $ ;
$\Rightarrow I = \dfrac{{110V}}{{64.7 \Omega }}$
On simplification we get;
$\Rightarrow I = 1.7A$
Therefore, the current drawn by the electric heater when it is connected to the supply line of $110V$ is $I = 1.7A$.
Hence, the option (B), $I = 1.7A$ is the correct answer.
Note: We have to keep in mind that the voltage of the supply line here varies, so we have to substitute the correct voltage value for every stage of the problem. At the end each solution we definitely have to add the appropriate S.I. unit to it. The voltage is directly proportional to the current and resistance.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Elastic Collisions in Two Dimensions

JEE Main Syllabus 2026: Download Detailed Subject-wise PDF

Other Pages
MOSFET: Definition, Working Principle, Types & Applications

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Happy New Year Wishes 2026 – 100+ Messages, Quotes, Shayari, Images & Status in All Languages

Valentine Week 2026 List | Valentine Week Days, Dates & Meaning

One Day International Cricket- India Vs New Zealand Records and Score

Highest T20 Scores in Cricket: Top Records & Stats 2025

