
A long solenoid of radius $2cm$ has $100turns/cm$ and carries a current of $5A$ . A coil of radius $1cm$ having $100$ turns and a total resistance of $20\Omega $ is placed inside the solenoid coaxially. The coil is connected to a galvanometer. If the current in the solenoid is reversed in direction, find the charge flown through the galvanometer.
(A) $2\times {{10}^{-4}}C$
(B) $1\times {{10}^{-4}}C$
(C) $4\times {{10}^{-4}}C$
(D) $8\times {{10}^{-4}}C$
Answer
233.1k+ views
.Hint: In the given question, we have been given information about a solenoid that has a coaxially placed coil of a given resistance and given dimensions. The entire setup is connected to a galvanometer and then the current in the solenoid is reversed. We have been asked to find the charge flown through the galvanometer. Let’s see the detailed solution to the given question.
Complete step by step answer:
The number of turns of the solenoid has been given to us in terms of turns per centimetre. As a standard, we’ll convert it into the number of turns per meter.
$n=\dfrac{100 turns}{1cm}=\dfrac{100 turns}{{{10}^{-2}}m}={{10}^{4}}turns/m$
The current has a value of $5A$
The magnetic field density produced by the solenoid is given as $B={{\mu }_{0}}ni$ where \[{{\mu }_{0}}\] is the permeability constant.
Substituting the values, we get
\[\begin{align}
& B=4\pi \times {{10}^{-7}}\times {{10}^{4}}\times 5T\left[ \because {{\mu }_{0}}=4\pi \times {{10}^{-7}} \right] \\
& \Rightarrow B=2\pi \times {{10}^{-2}}T \\
\end{align}\]
Radius of the coil, \[r=1cm={{10}^{-2}}m\]
Area of the coil, \[A=\pi {{r}^{2}}=\pi \times {{\left( {{10}^{-2}} \right)}^{2}}=\pi \times {{10}^{-4}}{{m}^{2}}\]
The flux linked with the solenoid and the coil can be calculated as follows
\[\begin{align}
& \phi =B\times {{n}_{2}}A=2\pi \times {{10}^{-2}}\times 100\times \pi \times {{10}^{-4}}T.{{m}^{2}} \\
& \Rightarrow \phi =2\times {{\pi }^{2}}\times {{10}^{-4}}T.{{m}^{2}} \\
& \Rightarrow \phi =2\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}\left[ \because {{\pi }^{2}}=10 \right] \\
\end{align}\]
Since the current in the solenoid is reversed, the total flux linkage would be twice the above calculated amount, that is, \[\Delta \phi =4\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}\]
The EMF developed by the arrangement can be given as the rate of change of the flux linkage, that is
\[E=\dfrac{\Delta \phi }{\Delta t}=\dfrac{4\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}}{\Delta t}\]
The current is given as the ratio of the EMF and the resistance of the coil and the charge is given as the product of the current and the change in time.
\[\begin{align}
& I=\dfrac{E}{R} \\
& \Rightarrow I=\dfrac{\Delta \phi }{\Delta t\times R}=\dfrac{4\times {{10}^{-3}}}{\Delta t\times 20\Omega }=\dfrac{2\times {{10}^{-4}}}{\Delta t}T{{m}^{2}}{{\Omega }^{-1}} \\
\end{align}\]
The charge can now be calculated as follows
\[\begin{align}
& Q=I\times \Delta t \\
& \Rightarrow Q=\dfrac{2\times {{10}^{-4}}}{\Delta t}\times \Delta t=2\times {{10}^{-4}}C \\
\end{align}\]
Hence we can analyse the options now and say that option (A) is the correct answer to the given question.
Note:
In the given solution, there are a lot of steps. We calculated some values and then substituted them into another expression. Questions like this are like a jigsaw puzzle. The pieces are simple but putting them together is the important thing. You might have noticed that we just let the change in time be $\Delta t$ and later in the calculation it got cancelled away. So when some quantities are not given to us or not known, we can just proceed with the calculations and if our pieces are right, the arrangement will give us the solution.
Complete step by step answer:
The number of turns of the solenoid has been given to us in terms of turns per centimetre. As a standard, we’ll convert it into the number of turns per meter.
$n=\dfrac{100 turns}{1cm}=\dfrac{100 turns}{{{10}^{-2}}m}={{10}^{4}}turns/m$
The current has a value of $5A$
The magnetic field density produced by the solenoid is given as $B={{\mu }_{0}}ni$ where \[{{\mu }_{0}}\] is the permeability constant.
Substituting the values, we get
\[\begin{align}
& B=4\pi \times {{10}^{-7}}\times {{10}^{4}}\times 5T\left[ \because {{\mu }_{0}}=4\pi \times {{10}^{-7}} \right] \\
& \Rightarrow B=2\pi \times {{10}^{-2}}T \\
\end{align}\]
Radius of the coil, \[r=1cm={{10}^{-2}}m\]
Area of the coil, \[A=\pi {{r}^{2}}=\pi \times {{\left( {{10}^{-2}} \right)}^{2}}=\pi \times {{10}^{-4}}{{m}^{2}}\]
The flux linked with the solenoid and the coil can be calculated as follows
\[\begin{align}
& \phi =B\times {{n}_{2}}A=2\pi \times {{10}^{-2}}\times 100\times \pi \times {{10}^{-4}}T.{{m}^{2}} \\
& \Rightarrow \phi =2\times {{\pi }^{2}}\times {{10}^{-4}}T.{{m}^{2}} \\
& \Rightarrow \phi =2\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}\left[ \because {{\pi }^{2}}=10 \right] \\
\end{align}\]
Since the current in the solenoid is reversed, the total flux linkage would be twice the above calculated amount, that is, \[\Delta \phi =4\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}\]
The EMF developed by the arrangement can be given as the rate of change of the flux linkage, that is
\[E=\dfrac{\Delta \phi }{\Delta t}=\dfrac{4\times {{10}^{-3}}T.{{m}^{2}}}{\Delta t}\]
The current is given as the ratio of the EMF and the resistance of the coil and the charge is given as the product of the current and the change in time.
\[\begin{align}
& I=\dfrac{E}{R} \\
& \Rightarrow I=\dfrac{\Delta \phi }{\Delta t\times R}=\dfrac{4\times {{10}^{-3}}}{\Delta t\times 20\Omega }=\dfrac{2\times {{10}^{-4}}}{\Delta t}T{{m}^{2}}{{\Omega }^{-1}} \\
\end{align}\]
The charge can now be calculated as follows
\[\begin{align}
& Q=I\times \Delta t \\
& \Rightarrow Q=\dfrac{2\times {{10}^{-4}}}{\Delta t}\times \Delta t=2\times {{10}^{-4}}C \\
\end{align}\]
Hence we can analyse the options now and say that option (A) is the correct answer to the given question.
Note:
In the given solution, there are a lot of steps. We calculated some values and then substituted them into another expression. Questions like this are like a jigsaw puzzle. The pieces are simple but putting them together is the important thing. You might have noticed that we just let the change in time be $\Delta t$ and later in the calculation it got cancelled away. So when some quantities are not given to us or not known, we can just proceed with the calculations and if our pieces are right, the arrangement will give us the solution.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Elastic Collisions in Two Dimensions

JEE Main Syllabus 2026: Download Detailed Subject-wise PDF

Other Pages
MOSFET: Definition, Working Principle, Types & Applications

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Happy New Year Wishes 2026 – 100+ Messages, Quotes, Shayari, Images & Status in All Languages

Valentine Week 2026 List | Valentine Week Days, Dates & Meaning

One Day International Cricket- India Vs New Zealand Records and Score

Highest T20 Scores in Cricket: Top Records & Stats 2025

