
Two kg of water is converted into steam by boiling at atmospheric pressure. The volume change from $2 \times {10^{ - 3}}{m^3}$ to $3.34{m^3}$ . The work done by the system is about
A. $ - 340KJ$
B. $ - 170KJ$
C. $170KJ$
D. $340KJ$
Answer
232.8k+ views
Hint: When water is converted to steam heat energy is required to break the intermolecular bonds in the liquid state and thereby volume of steam increases as compared to liquid water. So, here we can use the pressure-volume work equation to get the actual amount of work done for this process.
Formula used:
The formula used in this problem is: -
$Workdone = W = P\Delta V$
Complete answer:
Since, the water is converted into steam at atmospheric pressure according to given question and we know that the value of atmospheric pressure is ${P_a} = 1.013 \times {10^5}Pa$
During the boiling of water, the volume changes as ${V_1} = 2 \times {10^{ - 3}}{m^3}$ and ${V_2} = 3.34{m^3}$(given)
Therefore, the change in volume can be given as $\Delta V = \;\;{V_2} - {V_1} = 3.34 - 2 \times {10^{ - 3}} = 3.338{m^3}$
Now, we know that Pressure-Volume Work in thermodynamics is defined as: -
$Workdone = W = P\Delta V$
Substituting the value of $P$ and $\Delta V$ in the above expression, we get
$ \Rightarrow W = 1.013 \times {10^5}\left( {3.338} \right)$
$ \Rightarrow W = 3.381 \times {10^5} = 338.1 \times {10^3}J$
Approximating the values, we get
$ \Rightarrow W = 338.1KJ \approx 340KJ$ $\left( {\therefore 1KJ = {{10}^3}J} \right)$
Thus, Approximately, the work done by the system is about $340KJ$.
Hence, the correct option is (D) $340KJ$ .
Note: In a isochoric process is actually a thermodynamic process under this condition work done will be zero because in that process volume of gas remains same and if we putting this value into the pressure-volume work equation we will get the value of work done as zero.
Formula used:
The formula used in this problem is: -
$Workdone = W = P\Delta V$
Complete answer:
Since, the water is converted into steam at atmospheric pressure according to given question and we know that the value of atmospheric pressure is ${P_a} = 1.013 \times {10^5}Pa$
During the boiling of water, the volume changes as ${V_1} = 2 \times {10^{ - 3}}{m^3}$ and ${V_2} = 3.34{m^3}$(given)
Therefore, the change in volume can be given as $\Delta V = \;\;{V_2} - {V_1} = 3.34 - 2 \times {10^{ - 3}} = 3.338{m^3}$
Now, we know that Pressure-Volume Work in thermodynamics is defined as: -
$Workdone = W = P\Delta V$
Substituting the value of $P$ and $\Delta V$ in the above expression, we get
$ \Rightarrow W = 1.013 \times {10^5}\left( {3.338} \right)$
$ \Rightarrow W = 3.381 \times {10^5} = 338.1 \times {10^3}J$
Approximating the values, we get
$ \Rightarrow W = 338.1KJ \approx 340KJ$ $\left( {\therefore 1KJ = {{10}^3}J} \right)$
Thus, Approximately, the work done by the system is about $340KJ$.
Hence, the correct option is (D) $340KJ$ .
Note: In a isochoric process is actually a thermodynamic process under this condition work done will be zero because in that process volume of gas remains same and if we putting this value into the pressure-volume work equation we will get the value of work done as zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

