
Two electric bulbs A and B rated $200V \sim 100W$ and $200V \sim 60W$ are connected in series to a $200V$ line. Then the potential drop across
(A) Each bulb is $200V$
(B) $100W$ Bulb is greater than that across $60W$ bulb
(C) $100W$ Bulb is smaller than that across $60W$ bulb
(D) Each bulb is $100V$
Answer
232.8k+ views
Hint: First we construct a circuit diagram of the given two bulbs connected in series. By using the equation power $(P) = \dfrac{{{V^2}}}{R}$ we will find the resistance of the respective bulb and by using that resistance we will obtain the Current $(I)$ flowing through the circuit. Now by using the ohm's law $V = IR$we will find the potential difference $(V)$ across each bulb.
Formula used:
$ \Rightarrow {P_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{R_A}}}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
Complete step by step solution:

Here we will first obtain the resistance of the respective bulb by using the formula of power $(P) = \dfrac{{{V^2}}}{R}$
For bulb A the resistance,
$ \Rightarrow {P_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{R_A}}}$
$ \Rightarrow {R_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{P_A}}}$ --------- Equation $(1)$
For Bulb a Power is $100W$ , Voltage is $200V$ , hence substituting the values of $P$ and $V$ in the equation $(1)$
$ \Rightarrow {R_A} = \dfrac{{{{(200)}^2}}}{{100}}$
$\therefore {R_A} = 400\Omega $
Similarly for Bulb B Power is 60 W, Voltage is 200 V, hence substituting the values of P and V in equation (1)
$ \Rightarrow {R_B} = \dfrac{{{{(200)}^2}}}{{60}}$
$\therefore {R_B} = 666.67\Omega $
Now as both the bulb are connected in series the total resistance ${R_{Total}}$of the circuit can be given as
$ \Rightarrow {R_{Total}} = {R_A} + {R_B}$
Putting the values in the above equation we get,
$ \Rightarrow {R_{Total}} = 400\Omega + 666.67\Omega $
$\therefore {R_{Total}} = 1066.67\Omega $
Now according to Ohm's law, the Voltage $(V)$ across any conductor is directly proportional to the current $(I)$ flowing through it at a constant temperature. Hence,
$ \Rightarrow V \propto I$
$ \Rightarrow V = RI$
Where R is constant of proportionality also known as resistance, Hence
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{{{R_{Total}}}}$ -----------equation $(2)$
Given $V = 200V$ across the circuit and ${R_{Total}} = 1066.67\Omega $ putting in the equation $(2)$
$ \Rightarrow I = \dfrac{{200V}}{{1066.67\Omega }}$
$ \Rightarrow I = 0.18799A \simeq 0.1875A$
Now the potential difference across each bulb A and B by using the formula $V = RI$
For bulb A the ${R_A} = 400\Omega $
$ \Rightarrow {V_A} = {R_A}I$
$ \Rightarrow {V_A} = 400 \times 0.1875 = 75\Omega $
For bulb B the ${R_B} = 667.67\Omega $
$ \Rightarrow {V_B} = {R_B}I$
$ \Rightarrow {V_B} = 666.67 \times 0.1875 = 125\Omega $
Here on comparing the potential difference of both bulb A and B
$\therefore {V_A} < {V_B}$
Hence, option (C) is the correct answer.
Note: Here we have to note that both the bulbs are connected in the circuits behaving as a source of resistance that’s why we used ohm's law. Similarly, if the bulbs are connected in parallel connection then we can find the total resistance ${R_{total}}$can be found by the formula$\dfrac{1}{{{R_{Total}}}} = \dfrac{1}{{{R_A}}} + \dfrac{1}{{{R_B}}}$.
Formula used:
$ \Rightarrow {P_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{R_A}}}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
Complete step by step solution:

Here we will first obtain the resistance of the respective bulb by using the formula of power $(P) = \dfrac{{{V^2}}}{R}$
For bulb A the resistance,
$ \Rightarrow {P_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{R_A}}}$
$ \Rightarrow {R_A} = \dfrac{{{V^2}}}{{{P_A}}}$ --------- Equation $(1)$
For Bulb a Power is $100W$ , Voltage is $200V$ , hence substituting the values of $P$ and $V$ in the equation $(1)$
$ \Rightarrow {R_A} = \dfrac{{{{(200)}^2}}}{{100}}$
$\therefore {R_A} = 400\Omega $
Similarly for Bulb B Power is 60 W, Voltage is 200 V, hence substituting the values of P and V in equation (1)
$ \Rightarrow {R_B} = \dfrac{{{{(200)}^2}}}{{60}}$
$\therefore {R_B} = 666.67\Omega $
Now as both the bulb are connected in series the total resistance ${R_{Total}}$of the circuit can be given as
$ \Rightarrow {R_{Total}} = {R_A} + {R_B}$
Putting the values in the above equation we get,
$ \Rightarrow {R_{Total}} = 400\Omega + 666.67\Omega $
$\therefore {R_{Total}} = 1066.67\Omega $
Now according to Ohm's law, the Voltage $(V)$ across any conductor is directly proportional to the current $(I)$ flowing through it at a constant temperature. Hence,
$ \Rightarrow V \propto I$
$ \Rightarrow V = RI$
Where R is constant of proportionality also known as resistance, Hence
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{{{R_{Total}}}}$ -----------equation $(2)$
Given $V = 200V$ across the circuit and ${R_{Total}} = 1066.67\Omega $ putting in the equation $(2)$
$ \Rightarrow I = \dfrac{{200V}}{{1066.67\Omega }}$
$ \Rightarrow I = 0.18799A \simeq 0.1875A$
Now the potential difference across each bulb A and B by using the formula $V = RI$
For bulb A the ${R_A} = 400\Omega $
$ \Rightarrow {V_A} = {R_A}I$
$ \Rightarrow {V_A} = 400 \times 0.1875 = 75\Omega $
For bulb B the ${R_B} = 667.67\Omega $
$ \Rightarrow {V_B} = {R_B}I$
$ \Rightarrow {V_B} = 666.67 \times 0.1875 = 125\Omega $
Here on comparing the potential difference of both bulb A and B
$\therefore {V_A} < {V_B}$
Hence, option (C) is the correct answer.
Note: Here we have to note that both the bulbs are connected in the circuits behaving as a source of resistance that’s why we used ohm's law. Similarly, if the bulbs are connected in parallel connection then we can find the total resistance ${R_{total}}$can be found by the formula$\dfrac{1}{{{R_{Total}}}} = \dfrac{1}{{{R_A}}} + \dfrac{1}{{{R_B}}}$.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

