
Tin is obtained from cassiterite by reduction with coke. Use the data given below to determine the minimum temperature (in K) at which the reduction of cassiterite by coke would take place.
At 298 K, \[{\Delta _f}{H^0}(Sn{O_2}(s))\] =-581.0 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\] , \[{\Delta _f}{H^0}(C{O_2}(g))\]=-394 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
\[{S^0}({\rm{Sn}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}(s)) = 56.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{Sn}}(s)) = 52.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
\[{S^0}({\rm{C}}(s)) = 6.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{C}}{{\rm{O}}_2}(g)) = 210.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
Assume that the enthalpies and the entropies are temperature independent.
Answer
232.8k+ views
Hint: Here, we have to use the Gibbs free energy equation to calculate the temperature at which the reduction takes place. For that, we have to calculate the change of enthalpy and entropy first. Then, using the equation of free energy we can calculate the temperature.
Complete Step by Step Solution:
The reduction reaction of cassiterite is,
\[{\rm{Sn}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}({\rm{s}}) + {\rm{C(s)}} \to {\rm{Sn(s)}} + {\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}({\rm{g}})\]
Let's first calculate the change in enthalpy (\[\Delta H\] ). We know that, \[\Delta H\]is the difference between the enthalpy of formation of reactants and products.
So, \[\Delta H = \Delta {H_f}{\rm{(Product}}) - \Delta {H_f}{\rm{(Reactant}})\]
Given, \[{\Delta _f}{H^0}(Sn{O_2}(s))\] =-581.0 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\] , \[{\Delta _f}{H^0}(C{O_2}(g))\]=-394 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
So, \[\Delta H = - 394\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} - ( - 581){\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} = 187\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} = 187000\,{\rm{J}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
Now, we have to find out the entropy change. The entropy change is also the difference between the entropy of product and reactant.
So, \[\Delta S = {S_p} - {S_r}\].
Given values are,
\[{S^0}({\rm{Sn}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}(s)) = 56.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{Sn}}(s)) = 52.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
\[{S^0}({\rm{C}}(s)) = 6.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{C}}{{\rm{O}}_2}(g)) = 210.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
The above values are to be used to calculate entropy change.
\[\Delta S = \left( {52 + 210} \right) - \left( {56 + 6} \right)\]
\[\Delta S = 262 - 62\]
\[\Delta S = 200\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
Now, we have to use the free energy formula , \[\Delta G = \Delta H - T\Delta S\] ,Here, \[\Delta G\] stands for free energy change, \[\Delta H\] is for change in enthalpy, T is for temperature and \[\Delta S\] stands for entropy change.
So, \[\Delta G = \Delta H - T\Delta S\]
\[0 = 187000 - T \times 200\]
\[T = \dfrac{{187000}}{{200}}\]
\[T = 935\,{\rm{K}}\]
Therefore, at 935 K, the reduction takes place.
Note: It is to be noted that Gibbs free energy tells us the maximum work done in a system keeping the pressure and temperature constant. It is symbolically represented by the letter G. At equilibrium, the \[\Delta G\] value is zero.
Complete Step by Step Solution:
The reduction reaction of cassiterite is,
\[{\rm{Sn}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}({\rm{s}}) + {\rm{C(s)}} \to {\rm{Sn(s)}} + {\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}({\rm{g}})\]
Let's first calculate the change in enthalpy (\[\Delta H\] ). We know that, \[\Delta H\]is the difference between the enthalpy of formation of reactants and products.
So, \[\Delta H = \Delta {H_f}{\rm{(Product}}) - \Delta {H_f}{\rm{(Reactant}})\]
Given, \[{\Delta _f}{H^0}(Sn{O_2}(s))\] =-581.0 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\] , \[{\Delta _f}{H^0}(C{O_2}(g))\]=-394 kJ \[{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
So, \[\Delta H = - 394\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} - ( - 581){\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} = 187\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}} = 187000\,{\rm{J}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
Now, we have to find out the entropy change. The entropy change is also the difference between the entropy of product and reactant.
So, \[\Delta S = {S_p} - {S_r}\].
Given values are,
\[{S^0}({\rm{Sn}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}(s)) = 56.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{Sn}}(s)) = 52.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
\[{S^0}({\rm{C}}(s)) = 6.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}},{S^0}({\rm{C}}{{\rm{O}}_2}(g)) = 210.0\,{\rm{J}}{{\rm{K}}^{ - 1}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
The above values are to be used to calculate entropy change.
\[\Delta S = \left( {52 + 210} \right) - \left( {56 + 6} \right)\]
\[\Delta S = 262 - 62\]
\[\Delta S = 200\,{\rm{kJ}}\,{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{ - 1}}\]
Now, we have to use the free energy formula , \[\Delta G = \Delta H - T\Delta S\] ,Here, \[\Delta G\] stands for free energy change, \[\Delta H\] is for change in enthalpy, T is for temperature and \[\Delta S\] stands for entropy change.
So, \[\Delta G = \Delta H - T\Delta S\]
\[0 = 187000 - T \times 200\]
\[T = \dfrac{{187000}}{{200}}\]
\[T = 935\,{\rm{K}}\]
Therefore, at 935 K, the reduction takes place.
Note: It is to be noted that Gibbs free energy tells us the maximum work done in a system keeping the pressure and temperature constant. It is symbolically represented by the letter G. At equilibrium, the \[\Delta G\] value is zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

