Time period of a particle executing SHM is $8\sec $. At $t = 0$, it is at the mean position. The ratio of distance covered by the particle in the $1^{st}$ second to the $2^{nd}$ second is:
A) $\dfrac{1}{{\sqrt 2 - 1}}$
B) $\sqrt 2 $
C) $\dfrac{1}{{\sqrt 2 }}$
D) $\sqrt 2 + 1$
Answer
265.2k+ views
Hint: Recall that the simple harmonic motion is defined as the type of motion in which a restoring force acts. This restoring force is directly proportional to the displacement that a body experiences from its mean position. The direction of the restoring force is towards the mean position. In the simple harmonic motion, the path of the particle will always be in a straight line.
Complete step by step solution:
The equation of the simple harmonic motion for a particle is written as
$x = A\sin \omega t$---(i)
Where $\omega $ is the angular frequency
And t is the time taken by the particle
Also it is known that $\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
At $t = 0\sec $the particle is at its mean position.
Given $T = 8\sec $
When $t = 1\sec $
${x_1} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{T}t)$
$\Rightarrow {x_1} = A\sin \dfrac{{2\pi }}{8}$
$\Rightarrow {x_1} = A\sin \dfrac{\pi }{4}$
Substitute the value of $\sin \dfrac{\pi }{4} = \dfrac{1}{{\sqrt 2 }}$
The position of the particle at the 1st second is
$ \Rightarrow {x_1} = \dfrac{A}{{\sqrt 2 }}$
Similarly when $t = 2\sec $
${x_2} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{T}t)$
$\Rightarrow {x_2} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{8} \times 2)$
$\Rightarrow {x_2} = A\sin \dfrac{\pi }{2}$
Substitute the value of $\sin \dfrac{\pi }{2} = 1$
The position of the particle at the 2nd second is
$ \Rightarrow {x_2} = A$
The ratio of the distance travelled by the particle is given by
$\dfrac{{{x_1}}}{{{x_2} - {x_1}}} = \dfrac{{\dfrac{A}{{\sqrt 2 }}}}{{A - \dfrac{A}{{\sqrt 2 }}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{A}{{\sqrt 2 }} \times \dfrac{{\sqrt 2 }}{{\sqrt 2 A - A}}$
$ \Rightarrow \dfrac{A}{{A(\sqrt 2 - 1)}}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{{\sqrt 2 - 1}}$
Option A is the right answer.
Note: It is important to note that the simple harmonic motion is a type of oscillatory motion in which the acceleration of the particle is directly proportional to the displacement. Also all simple harmonic motions are oscillatory but all oscillatory motions are not simple harmonic. This is because oscillatory motion repeats itself after a fixed period of time. The mean position from which the particle started moving is in a stable equilibrium. This means that at the mean position the net force acting on the system will be zero.
Complete step by step solution:
The equation of the simple harmonic motion for a particle is written as
$x = A\sin \omega t$---(i)
Where $\omega $ is the angular frequency
And t is the time taken by the particle
Also it is known that $\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
At $t = 0\sec $the particle is at its mean position.
Given $T = 8\sec $
When $t = 1\sec $
${x_1} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{T}t)$
$\Rightarrow {x_1} = A\sin \dfrac{{2\pi }}{8}$
$\Rightarrow {x_1} = A\sin \dfrac{\pi }{4}$
Substitute the value of $\sin \dfrac{\pi }{4} = \dfrac{1}{{\sqrt 2 }}$
The position of the particle at the 1st second is
$ \Rightarrow {x_1} = \dfrac{A}{{\sqrt 2 }}$
Similarly when $t = 2\sec $
${x_2} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{T}t)$
$\Rightarrow {x_2} = A\sin (\dfrac{{2\pi }}{8} \times 2)$
$\Rightarrow {x_2} = A\sin \dfrac{\pi }{2}$
Substitute the value of $\sin \dfrac{\pi }{2} = 1$
The position of the particle at the 2nd second is
$ \Rightarrow {x_2} = A$
The ratio of the distance travelled by the particle is given by
$\dfrac{{{x_1}}}{{{x_2} - {x_1}}} = \dfrac{{\dfrac{A}{{\sqrt 2 }}}}{{A - \dfrac{A}{{\sqrt 2 }}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{A}{{\sqrt 2 }} \times \dfrac{{\sqrt 2 }}{{\sqrt 2 A - A}}$
$ \Rightarrow \dfrac{A}{{A(\sqrt 2 - 1)}}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{{\sqrt 2 - 1}}$
Option A is the right answer.
Note: It is important to note that the simple harmonic motion is a type of oscillatory motion in which the acceleration of the particle is directly proportional to the displacement. Also all simple harmonic motions are oscillatory but all oscillatory motions are not simple harmonic. This is because oscillatory motion repeats itself after a fixed period of time. The mean position from which the particle started moving is in a stable equilibrium. This means that at the mean position the net force acting on the system will be zero.
Recently Updated Pages
JEE Main Mock Test 2025-26: Principles Related To Practical

JEE Main 2025-26 Experimental Skills Mock Test – Free Practice

JEE Main 2025-26 Electronic Devices Mock Test: Free Practice Online

JEE Main 2025-26 Mock Tests: Free Practice Papers & Solutions

JEE Main 2025-26: Magnetic Effects of Current & Magnetism Mock Test

JEE Main Statistics and Probability Mock Test 2025-26

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2025-26

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2025-26

JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

