
Three particles, each having a charge of $10 \mu C$ are placed at the corners of an equilateral triangle of side $10 cm$. The electric potential energy of the system is:
(Given, $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$ )
A) $Zero$
B) $Infinite$
C) $27 J$
D) $100 J$
Answer
232.8k+ views
Hint: Given that three charged particles are placed at the corners of an equilateral triangle. The length of the sides of the triangle is given and the charges are known. Therefore we can find the electric potential energy due to any two charges at a time. Lastly, to find the total electric potential of the system, we have to find the sum of the electric potentials.
Formula used:
Potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$
Complete step by step solution:
Three particles are placed at the corners A, B and C of an equilateral triangle of side 10 cm. Each of the particles carries a charge of $10 \mu C$.
$Q = 10 \mu C$
Distance between any two charges, r = 10 cm = 0.1 m
Now, potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$\Rightarrow E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$
Let, potential energy of the charges at A and B be given by ${E_{AB}}$
$\Rightarrow {E_{AB}} = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{{{Q^2}}}{r}$
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times \dfrac{{{{\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{0.1}}$ J (substituting$\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$)
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times \dfrac{{{{10}^{ - 10}}}}{{0.1}}$ $J$
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times {10^{ - 9}}$ $J$
$ \Rightarrow 9$ $J$
Similarly, we can show that ${{{E}}_{{{BC}}}} = {{{E}}_{{{AC}}}} = {{9 J}}$
Therefore, total potential energy of the system is given by,
$\Rightarrow {E_{total}} = {E_{AB}} + {E_{BC}} + {E_{AC}} = \left( {9 + 9 + 9} \right){{ J}} = {{ }}27{{ J}}$
Hence, the correct answer is option (C).
Note: We know, potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$.
Note that in the given data, Coulomb is an SI unit while the unit of length is given in CGS. Therefore we will have to convert all the units either in CGS or in SI.
Formula used:
Potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$
Complete step by step solution:
Three particles are placed at the corners A, B and C of an equilateral triangle of side 10 cm. Each of the particles carries a charge of $10 \mu C$.
$Q = 10 \mu C$
Distance between any two charges, r = 10 cm = 0.1 m
Now, potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$\Rightarrow E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$
Let, potential energy of the charges at A and B be given by ${E_{AB}}$
$\Rightarrow {E_{AB}} = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{{{Q^2}}}{r}$
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times \dfrac{{{{\left( {10 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{0.1}}$ J (substituting$\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$)
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times \dfrac{{{{10}^{ - 10}}}}{{0.1}}$ $J$
$ \Rightarrow 9 \times {10^9} \times {10^{ - 9}}$ $J$
$ \Rightarrow 9$ $J$
Similarly, we can show that ${{{E}}_{{{BC}}}} = {{{E}}_{{{AC}}}} = {{9 J}}$
Therefore, total potential energy of the system is given by,
$\Rightarrow {E_{total}} = {E_{AB}} + {E_{BC}} + {E_{AC}} = \left( {9 + 9 + 9} \right){{ J}} = {{ }}27{{ J}}$
Hence, the correct answer is option (C).
Note: We know, potential energy due to a particle carrying charge Q is given by
$E = \dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}}\dfrac{Q}{r}$, where $\dfrac{1}{{4\pi {\varepsilon _o}}} = 9 \times {10^9}{{ N}}{{.}}{{{m}}^2}/{C^2}$.
Note that in the given data, Coulomb is an SI unit while the unit of length is given in CGS. Therefore we will have to convert all the units either in CGS or in SI.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

