
The room heater can maintain only $16^\circ C$ temperature in the room when the temperature of outside is $- 20^\circ C$. It is not warm and comfortable that is why the electric stove with power of 1kW is also plugged in. Together these two devices maintain the room temperature of $22^\circ C$. Find thermal power of heater in kW:
(A) 6
(B) 12
(C) 18
(D) 16
Answer
232.8k+ views
Hint It should be known to us that the high pressure heaters are used to prevent the Boiler feed water. Moreover they work on the principle of heat exchange. Using this concept we can solve this question.
Complete step by step answer
We know that:
The rate of heat loss with only room heater ${P_{heater}}$= $\dfrac{{dQ}}{{dt}} = a\left( {16 - \left( { - 20} \right)} \right) = a\left( {16 + 20} \right) = 36a$
Where a is constant.
The rate of heat loss with room heater and stove together ${P_{heater}}$+${P_{stove}}$$\dfrac{{dQ}}{{dt}} = a\left( {20 - \left( { - 20} \right)} \right) = a\left( {22 + 20} \right) = 42a$ where a is a constant.
$\dfrac{{{P_{heater}}}}{{{P_{heater}} + {P_{stove}}}} = \dfrac{{36}}{{42}} = \dfrac{6}{7}\;$
$\Rightarrow \;{P_{heater}} = {P_{stove}} = 6 \times 1 = 6kW$
Since$\;\;{P_{stove}} = 1kW\;as\;given.$
So, the correct answer is Option A.
Note We should know that in case of a feed water heater which is a power plant the component used to pre heat the water that is delivered to the stream which generates the boiler. This helps in the reduction of the plant operating costs and also helps to avoid the thermal shock to the boiler metal when the feed water is introduced back into the stream cycle.
Complete step by step answer
We know that:
The rate of heat loss with only room heater ${P_{heater}}$= $\dfrac{{dQ}}{{dt}} = a\left( {16 - \left( { - 20} \right)} \right) = a\left( {16 + 20} \right) = 36a$
Where a is constant.
The rate of heat loss with room heater and stove together ${P_{heater}}$+${P_{stove}}$$\dfrac{{dQ}}{{dt}} = a\left( {20 - \left( { - 20} \right)} \right) = a\left( {22 + 20} \right) = 42a$ where a is a constant.
$\dfrac{{{P_{heater}}}}{{{P_{heater}} + {P_{stove}}}} = \dfrac{{36}}{{42}} = \dfrac{6}{7}\;$
$\Rightarrow \;{P_{heater}} = {P_{stove}} = 6 \times 1 = 6kW$
Since$\;\;{P_{stove}} = 1kW\;as\;given.$
So, the correct answer is Option A.
Note We should know that in case of a feed water heater which is a power plant the component used to pre heat the water that is delivered to the stream which generates the boiler. This helps in the reduction of the plant operating costs and also helps to avoid the thermal shock to the boiler metal when the feed water is introduced back into the stream cycle.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

