
The photon energy in units of eV for electromagnetic waves of wavelength 2 cm is:
A) $2.5 \times {10^{ - 19}}$
B) $5.2 \times {10^{ - 16}}$
C) $3.2 \times {10^{ - 16}}$
D) $6.2 \times {10^{ - 5}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: The electromagnetic waves travel in the light beam. The particles in the electromagnetic waves are called the photon. The photon consists of energy that is the multiple of the wavelength electromagnetic wave. These photons fall on the surface of the objects and excite the electrons in the electrons. The energy of a photon depends on the wavelength of the light.
Complete step by step answer:
Given: The wavelength of the electromagnetic waves is $\lambda = 2\;{\text{cm}} = 2\;{\text{cm}} \times \dfrac{{1\;{\text{m}}}}{{100\;{\text{cm}}}} = 0.02\;{\text{m}}$.
The expression to find the energy of the photon is given as,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }......\left( 1 \right)$
Here, h is the Planck’s constant and its value is $6.62 \times {10^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}$, c is the speed of the light in vacuum and its value is $3 \times {10^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}$.
Substitute $\lambda = 0.02\;{\text{m}}$, $h = 6.62 \times {10^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}$ and $c = 3 \times {10^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}$ in the expression (1) to find the energy of the photon.
$E = \dfrac{{\left( {6.62 \times {{10}^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}} \right)\left( {3 \times {{10}^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}} \right)}}{{0.02\;{\text{m}}}}$
$E = 993 \times {10^{ - 26}}\;{\text{J}}$
$E = \left( {993 \times {{10}^{ - 26}}\;{\text{J}}} \right)\left( {\dfrac{{1\;{\text{eV}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}\;{\text{J}}}}} \right)$
$E = 6.20 \times {10^{ - 5}}\;{\text{eV}}$
Thus, the photon energy of the electromagnetic waves in units of eV is $6.20 \times {10^{ - 5}}\;{\text{eV}}$and the option (D) is the correct answer.
Additional Information: The energy of the photon depends on the frequency of the incident photon. The energy of the photon produces the photoelectric effect, when incident on the surface of an object. The energy of the photon transfers to the electrons of the object.
Note: Be careful in substituting the values of the wavelength because most of the time frequency of the electromagnetic wave is given and the original formula of the photon energy is also in terms of the frequency of the incident photon.
Complete step by step answer:
Given: The wavelength of the electromagnetic waves is $\lambda = 2\;{\text{cm}} = 2\;{\text{cm}} \times \dfrac{{1\;{\text{m}}}}{{100\;{\text{cm}}}} = 0.02\;{\text{m}}$.
The expression to find the energy of the photon is given as,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }......\left( 1 \right)$
Here, h is the Planck’s constant and its value is $6.62 \times {10^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}$, c is the speed of the light in vacuum and its value is $3 \times {10^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}$.
Substitute $\lambda = 0.02\;{\text{m}}$, $h = 6.62 \times {10^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}$ and $c = 3 \times {10^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}$ in the expression (1) to find the energy of the photon.
$E = \dfrac{{\left( {6.62 \times {{10}^{ - 34}}\;{\text{kg}} \cdot {{\text{m}}^2}/{\text{s}}} \right)\left( {3 \times {{10}^8}\;{\text{m}}/{\text{s}}} \right)}}{{0.02\;{\text{m}}}}$
$E = 993 \times {10^{ - 26}}\;{\text{J}}$
$E = \left( {993 \times {{10}^{ - 26}}\;{\text{J}}} \right)\left( {\dfrac{{1\;{\text{eV}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}\;{\text{J}}}}} \right)$
$E = 6.20 \times {10^{ - 5}}\;{\text{eV}}$
Thus, the photon energy of the electromagnetic waves in units of eV is $6.20 \times {10^{ - 5}}\;{\text{eV}}$and the option (D) is the correct answer.
Additional Information: The energy of the photon depends on the frequency of the incident photon. The energy of the photon produces the photoelectric effect, when incident on the surface of an object. The energy of the photon transfers to the electrons of the object.
Note: Be careful in substituting the values of the wavelength because most of the time frequency of the electromagnetic wave is given and the original formula of the photon energy is also in terms of the frequency of the incident photon.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

