
The mass of a planet is half that of the earth and the radius of the planet is one fourth that of earth. If we plan to send an artificial satellite from the planet, the escape velocity will be (${V_e} = 11km{s^{ - 1}}$)
A. $11km{s^{ - 1}}$
B. $5.5km{s^{ - 1}}$
C. $15.55km{s^{ - 1}}$
D. $7.78km{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint the escape velocity of the planet is $\sqrt {\dfrac{{2GM}}{r}} $where symbols have their usual meaning.
As mass and radius of the planet are given and escape velocity of the earth is also given then we will get a relation between all these and then we will get the answer.
Complete step-by-step answer:
The escape velocity of earth is given by:
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{GM}}{R}} = 11km/s$……………………… (1)
Where, G is the universal gravitational constant i.e. $G = 6.67 \times {10^{ - 11}}{m^3}k{g^{ - 1}}{s^{ - 2}}$
M is the mass of earth
R is the radius of earth
Now, let escape velocity of planet is ${v_p} = \sqrt {\dfrac{{G{M_p}}}{{{R_p}}}} $………………… (2)
Where $M_P$ and $R_P$ is the mass and radius of the planet.
Now, it is given that the mass of planet is half that of the earth i.e. ${M_P} = \dfrac{M}{2}$
And radius of planet is one fourth of the radius of earth i.e. ${R_P} = \dfrac{R}{4}$
Substitute these values in equation (2), we get
$
\Rightarrow {V_P} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 4 \times GM}}{{2R}}} = \sqrt 2 \times \sqrt {\dfrac{{2GM}}{R}} \\
$
Using equation (1), we get
$ \Rightarrow {V_P} = \sqrt 2 \times 11 = 1.414 \times 11 = 15.55km{s^{ - 1}}$
Thus, the escape speed of planet is ${V_P} = 15.55km{s^{ - 1}}$
Hence, C option is correct.
Note Escape velocity of an object of mass m for a planet of mass M and radius R is given by the sum of potential energy and kinetic energy and equating to zero
⇒$\dfrac{{m{v^2}}}{2} - \dfrac{{GmM}}{R} = 0$, m will cancel out and therefore escape velocity is $v = \sqrt {\dfrac{{GM}}{R}} $
As mass and radius of the planet are given and escape velocity of the earth is also given then we will get a relation between all these and then we will get the answer.
Complete step-by-step answer:
The escape velocity of earth is given by:
${v_e} = \sqrt {\dfrac{{GM}}{R}} = 11km/s$……………………… (1)
Where, G is the universal gravitational constant i.e. $G = 6.67 \times {10^{ - 11}}{m^3}k{g^{ - 1}}{s^{ - 2}}$
M is the mass of earth
R is the radius of earth
Now, let escape velocity of planet is ${v_p} = \sqrt {\dfrac{{G{M_p}}}{{{R_p}}}} $………………… (2)
Where $M_P$ and $R_P$ is the mass and radius of the planet.
Now, it is given that the mass of planet is half that of the earth i.e. ${M_P} = \dfrac{M}{2}$
And radius of planet is one fourth of the radius of earth i.e. ${R_P} = \dfrac{R}{4}$
Substitute these values in equation (2), we get
$
\Rightarrow {V_P} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 4 \times GM}}{{2R}}} = \sqrt 2 \times \sqrt {\dfrac{{2GM}}{R}} \\
$
Using equation (1), we get
$ \Rightarrow {V_P} = \sqrt 2 \times 11 = 1.414 \times 11 = 15.55km{s^{ - 1}}$
Thus, the escape speed of planet is ${V_P} = 15.55km{s^{ - 1}}$
Hence, C option is correct.
Note Escape velocity of an object of mass m for a planet of mass M and radius R is given by the sum of potential energy and kinetic energy and equating to zero
⇒$\dfrac{{m{v^2}}}{2} - \dfrac{{GmM}}{R} = 0$, m will cancel out and therefore escape velocity is $v = \sqrt {\dfrac{{GM}}{R}} $
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

