
\[{N_2} + 3{H_2} \rightleftharpoons 2N{H_3}\] Starting with one mole of nitrogen and 3 moles of hydrogen, at equilibrium 50% of each had reacted. If the equilibrium pressure is P, the partial pressure of hydrogen at equilibrium would be:
(A) P/2
(B) P/3
(C) P/4
(D) P/6
Answer
232.8k+ views
Hint: Try to recall that partial pressure of a gas is equal to the product of the total pressure and mole fraction of gas and mole fraction is the ratio of number of moles of a substance to total moles. Now, by using this you can easily find the correct option from the given ones.
Complete answer:
* The equilibrium reaction is : \[{N_2} + 3{H_2} \rightleftharpoons 2N{H_3}\]
Initial moles of nitrogen, \[{N_2}\]= 1
Initial moles of hydrogen,\[{H_2}\]=3
We are given that at equilibrium 50% of each reactant had reacted
So, number of moles of nitrogen dissociated, \[{N_2}\]\[{\text{ = }}\dfrac{{{\text{50}}}}{{{\text{100}}}}{\text{ \times 1 = 0}}{\text{.5mole}}\]
Number of moles of hydrogen dissociated, \[{H_2}\]\[{\text{ = }}\dfrac{{{\text{50}}}}{{{\text{100}}}}{\text{ \times 3 = 1}}{\text{.5mole}}\].
Therefore, amount of \[{N_2}\]$, $\[{H_2}\]$ and $\[N{H_3}\] at equilibrium will be
\[{N_2} = 1 - 0.5 = 0.5mole\]
\[{H_2} = 3 - 1.5 = 1.5mole\]
Since, 1 mole of \[{N_2}\] on dissociation gives 2 mole of \[N{H_3}\]
So, 0.5 mole of \[{N_2}\] gives\[2 \times 0.5 = 1mole{\text{ of }}N{H_3}\].
Number of moles of hydrogen left at equilibrium= 1.5 mole
Total number of moles at equilibrium\[ = 0.5 + 1.5 + 1 = 3mole\]
Mole fraction of hydrogen \[ = \dfrac{{number{\text{ of moles of hydrogen}}}}{{total{\text{ number of moles at equilibrium}}}} = \dfrac{{1.5}}{3} = 0.5\]
Also, given total pressure at equilibrium is P
Partial pressure of hydrogen \[ = mole{\text{ fraction of hydrogen}} \times {\text{total pressure at equilibrium}}\]
\[
\\
{\text{ = }}\left( {0.5} \right) \times P \\
or,\dfrac{P}{2} \\
\]
Therefore, from the above calculation, we can say that option A is the correct option to the given question.
Note:
* It should be remembered to you that the law of mass action states that the rate at which a substance reacts is directly proportional to its active mass and hence the rate of a chemical reaction is directly proportional to the product of the active masses of the reactants.
* Also, you should remember that equilibrium constant of a reaction is constant at constant temperature and does not depend upon the concentration of reactants.
Complete answer:
* The equilibrium reaction is : \[{N_2} + 3{H_2} \rightleftharpoons 2N{H_3}\]
Initial moles of nitrogen, \[{N_2}\]= 1
Initial moles of hydrogen,\[{H_2}\]=3
We are given that at equilibrium 50% of each reactant had reacted
So, number of moles of nitrogen dissociated, \[{N_2}\]\[{\text{ = }}\dfrac{{{\text{50}}}}{{{\text{100}}}}{\text{ \times 1 = 0}}{\text{.5mole}}\]
Number of moles of hydrogen dissociated, \[{H_2}\]\[{\text{ = }}\dfrac{{{\text{50}}}}{{{\text{100}}}}{\text{ \times 3 = 1}}{\text{.5mole}}\].
Therefore, amount of \[{N_2}\]$, $\[{H_2}\]$ and $\[N{H_3}\] at equilibrium will be
\[{N_2} = 1 - 0.5 = 0.5mole\]
\[{H_2} = 3 - 1.5 = 1.5mole\]
Since, 1 mole of \[{N_2}\] on dissociation gives 2 mole of \[N{H_3}\]
So, 0.5 mole of \[{N_2}\] gives\[2 \times 0.5 = 1mole{\text{ of }}N{H_3}\].
Number of moles of hydrogen left at equilibrium= 1.5 mole
Total number of moles at equilibrium\[ = 0.5 + 1.5 + 1 = 3mole\]
Mole fraction of hydrogen \[ = \dfrac{{number{\text{ of moles of hydrogen}}}}{{total{\text{ number of moles at equilibrium}}}} = \dfrac{{1.5}}{3} = 0.5\]
Also, given total pressure at equilibrium is P
Partial pressure of hydrogen \[ = mole{\text{ fraction of hydrogen}} \times {\text{total pressure at equilibrium}}\]
\[
\\
{\text{ = }}\left( {0.5} \right) \times P \\
or,\dfrac{P}{2} \\
\]
Therefore, from the above calculation, we can say that option A is the correct option to the given question.
Note:
* It should be remembered to you that the law of mass action states that the rate at which a substance reacts is directly proportional to its active mass and hence the rate of a chemical reaction is directly proportional to the product of the active masses of the reactants.
* Also, you should remember that equilibrium constant of a reaction is constant at constant temperature and does not depend upon the concentration of reactants.
Recently Updated Pages
Hess Law of Constant Heat Summation: Definition, Formula & Applications

Disproportionation Reaction: Definition, Example & JEE Guide

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

