How many moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide?
(A) 1.0
(B) 2.0
(C) 3.0
(D) 4.0
(E) 5.0
Answer
265.2k+ views
Hint: The number of moles can be calculated from the molar mass of the substance to be formed and its respective weight.
Complete step by step answer: The reaction of water with calcium oxide can be represented as below:
$Cao + H_2O \rightarrow Ca(OH)_2$
We can see that one mole of CaO gives 1 mole of calcium hydroxide,\[{\text{Ca}}{\left( {{\text{OH}}} \right)_{\text{2}}}\].
Now, we need to find the molar mass of calcium hydroxide.
For that, we need to know the atomic mass of Calcium, oxygen and hydrogen that is the constituent atoms of calcium hydroxide.
Atomic mass of Calcium = 40 g/mol
Atomic mass of oxygen = 16 g/mol
Atomic mass of hydrogen = 2 g/mol
Molar mass of Calcium hydroxide = 40 + 2(16 x 1) = 74 g/mol
Therefore, 1 mole of calcium hydroxide has 74g.
⟹ 74 grams of calcium hydroxide = 1 mole
⟹ 370 grams of calcium hydroxide = x moles
⟹ x = $\dfrac{{{\text{370}}}}{{{\text{74}}}}{\text{ = 5}}{\text{.0}}$ moles
Hence, 5.0 moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide.
So, the correct option is E.
Additional Information: A mole is the SI unit to measure the amount of substance. Avogadro number is defined as the number of atoms present in 12g of carbon-12. The value of Avogadro number is\[{\text{6}}{\text{.023 x 1}}{{\text{0}}^{{\text{23}}}}\] molecules/atoms. It is denoted as\[{\text{\;}}{{\text{N}}_{\text{A}}}\]. Therefore, number of moles can also be calculated from Avogadro number.
\[{\text{Number of moles = }}\dfrac{{{\text{Number of particles}}}}{{{\text{Avogadro Number}}}}\]
Note: Another shortcut method to solve:
Given- Mass = 370g; Molar mass of calcium hydroxide = 74g/mol
Number of moles, n = $\dfrac{{{\text{Given Mass}}}}{{{\text{Molecular mass}}}} = \dfrac{{370}}{{74}} = 5{\text{ moles}}$
Complete step by step answer: The reaction of water with calcium oxide can be represented as below:
$Cao + H_2O \rightarrow Ca(OH)_2$
We can see that one mole of CaO gives 1 mole of calcium hydroxide,\[{\text{Ca}}{\left( {{\text{OH}}} \right)_{\text{2}}}\].
Now, we need to find the molar mass of calcium hydroxide.
For that, we need to know the atomic mass of Calcium, oxygen and hydrogen that is the constituent atoms of calcium hydroxide.
Atomic mass of Calcium = 40 g/mol
Atomic mass of oxygen = 16 g/mol
Atomic mass of hydrogen = 2 g/mol
Molar mass of Calcium hydroxide = 40 + 2(16 x 1) = 74 g/mol
Therefore, 1 mole of calcium hydroxide has 74g.
⟹ 74 grams of calcium hydroxide = 1 mole
⟹ 370 grams of calcium hydroxide = x moles
⟹ x = $\dfrac{{{\text{370}}}}{{{\text{74}}}}{\text{ = 5}}{\text{.0}}$ moles
Hence, 5.0 moles of CaO are required to react with an excess of water to form 370 grams of calcium hydroxide.
So, the correct option is E.
Additional Information: A mole is the SI unit to measure the amount of substance. Avogadro number is defined as the number of atoms present in 12g of carbon-12. The value of Avogadro number is\[{\text{6}}{\text{.023 x 1}}{{\text{0}}^{{\text{23}}}}\] molecules/atoms. It is denoted as\[{\text{\;}}{{\text{N}}_{\text{A}}}\]. Therefore, number of moles can also be calculated from Avogadro number.
\[{\text{Number of moles = }}\dfrac{{{\text{Number of particles}}}}{{{\text{Avogadro Number}}}}\]
Note: Another shortcut method to solve:
Given- Mass = 370g; Molar mass of calcium hydroxide = 74g/mol
Number of moles, n = $\dfrac{{{\text{Given Mass}}}}{{{\text{Molecular mass}}}} = \dfrac{{370}}{{74}} = 5{\text{ moles}}$
Recently Updated Pages
JEE Main Mock Test 2025-26: Principles Related To Practical

JEE Main 2025-26 Experimental Skills Mock Test – Free Practice

JEE Main 2025-26 Electronic Devices Mock Test: Free Practice Online

JEE Main 2025-26 Mock Tests: Free Practice Papers & Solutions

JEE Main 2025-26: Magnetic Effects of Current & Magnetism Mock Test

JEE Main Statistics and Probability Mock Test 2025-26

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

JEE Advanced 2026 Marks vs Rank: Estimate IIT Rank from Your Score

JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry In Hindi Chapter 1 Some Basic Concepts Of Chemistry - 2025-26

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

